Російські окупанти перетворили Каховська ГЕС на військовий об’єкт (фото)
Російські окупанти захопили Каховську ГЕС у перший день повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Який сьогодні вигляд має будівля гідроелектростанції, і чи є там українські працівники? Колишній працівник гідроелектростанції розповів виданню Нова Каховка.City, як поводилися російські окупанти на стратегічному об’єкті.
Новокаховчанин Олег, пішов з Каховської ГЕС, відмовившись підписувати договір щодо співпраці з російськими окупантами. Наразі він лишається в російській окупації.
“Я не займав якусь важливу посаду, але до мене також підходили росіяни. Питали, чому я хочу покинути роботу на ГЕС, адже я сам буцімто кликав росіян, аби вони мене звільнили. Зі схожими фразами й питаннями російські окупанти чіплялися й до інших працівників”, – каже Олег
В перші дні захоплення Каховської ГЕС, росіяни забрали з парковки ГЕС весь транспорт для власних цілей. Викрадали й приватні авто, які працівники ГЕС використовували на роботі та паркували на території електростанції. При цьому вже в березні російські окупанти намагалися видаватися мирними й довгий час переконували працівників перейти на їхній бік.
“Більшість працівників ГЕС, не захотіли працювати на росіян. Майже весь персонал замінили. Багато хто з експрацівників ГЕС виїхав”, – говорить чоловік.
З минулої осені на ГЕС працює лише російський персонал. Нещодавно генеральний директор компанії «Укргідроенерго» Ігор Сирота розповів, що сума збитків на Каховській ГЕС від дій російських військових становила понад 16 млрд гривень ще вісім місяців тому.
“Каховська ГЕС пошкоджена вже, місяці вісім точно, відколи російські окупанти займалися крадіжками обладнання і в офісі, і в машинному залі. Тоді це призвело до аварій на двох агрегатах, які були пошкоджені, один вигорів, і був ще трансформатор. Тоді ми зафіксували це, зробили аудіо- і фотофіксацію, зробили експертизу всього, що пошкоджено, оцінили. І ми побачили, що збитки сягали 16 мільярдів 700 мільйонів гривень. Це все зафіксували й подали в Європейський суд. І Європейський суд відкрив провадження у цій справі”, – розповів Ігор Сирота.
Українського персонал зараз на Каховській ГЕС відсутній. Інформація про те, хто з них пішов на співпрацю з російськими військовими теж відсутня.
“Були люди затримані російськими окупантами. І заступник, який виконував обов’язки директора, був затриманий ще понад п’ять місяців тому, і ми до сьогодні не знаємо, де він перебуває. Є припущення, що він перебуває в Сімферопольському СІЗО. В нас десь 240 людей працювали на станції до війни. Понад 100 людей перебувають зараз на території, підконтрольній владі України, частина працює на наших станціях, частина – на віддаленій роботі. Частина залишилась в Каховці, якась частина виїхала в Крим, якась частина виїхала за кордон”, – каже гендиректор «Укргідроенерго».
Сьогодні Каховська ГЕС використовується російською армією, як військовий об’єкт, оскільки станція може витримати надпотужні удари.
“Ми контролювали станцію практично до вересня 2022 року включно, але понад п’ять місяців, як український персонал був вивезений за межі станції. На сьогодні станція не несе жодного навантаження. Це виключно військовий об’єкт для російських військ. Станція наповнена вибухівкою, зброєю. У них там – опорний пункт, бо станція витримує надпотужні удари, ледь не ядерний удар може витримати, тому росіяни почуваються там в безпеці. Відновлювати Каховську ГЕС доведеться не один рік, і на це потрібні будуть мільярди гривень”, – зауважив гендиректор «Укргідроенерго».