Російські військові вивозять з Херсона культурні цінності, транспорт та техніку

Російські військові повивозили з Херсону усі нові автобуси, інтернет-обладнання та порізали кабелі. Інформація про так звану “евакуацію” з Херсона культурних цінностей з’явилась на окупаційних пабліках. Навіть склали перелік того, що планують вкрасти. Окрім вже демонтованих постаментів Суворову та Ушакову, пам’ятник Потьомкіну, церковні цінності, а також майно з філармонії, драматичного та лялькового театрів, херсонських музеїв. Що наразі відбувається в Херсоні, дізнавалось Суспільне.

Херсонка Олександра виїхала на підконтрольну територію кілька тижнів тому. В окупації лишились батьки, які доглядають літню бабусю. Кілька днів зв’язку з рідними не було.

“Дзвонили з російської сім-карти, це єдиний зв’язок, який лишився у місті, і той працює не стабільно. Батьки розповіли, що ситуація в місті дуже напружена. Незрозуміло що коїться з інтернетом. Окупати вивезли усе обладнання, та порізали кабелі, тому свій кримський інтернет вони забрали з собою”, — розповіла жінка.

Батьки Олександри розповіли, що російські військові продовжують розграбовувати Херсон. Повивозили автобуси усі нові, які були на маршрутах міських, були такі чутки що нібито для евакуації, а факт у тому, що їх з міста вивезли, невідомо що тепер буде на міських маршрутах і хто їх буде обслуговувати. Пам’ятників Суворову та Ушакову більше немає, лишились порожні постаменти.

Окупаційні війська грабують не тільки комунальне майно чи підприємства. Перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський каже, йому відомі випадки, коли виламують двері та грабують житло тих херсонців, які погодились на так звану “евакуацію”.

“Вони пішли по хатах у людей, які погодилися виїхати — є вже кілька повідомлень від сусідів по те, що приходили, вскривали двері, виносили все. Тобто вони роблять з одного боку нібито якусь гарну картинку, з іншого боку просто грабують, тому що вони такі”, — говорить Соболевський.

Інформація про вивезення з Херсона культурних цінностей з’явилась на окупаційних пабліках. Там це назвали “евакуацією” та навіть склали перелік того, що планують вкрасти. Окрім вже поцуплених постаментів Суворову та Ушакову, пам’ятник Потьомкіну, церковні цінності, зокрема ікони, а також найбільш коштовні речі з філармонії, драматичного та лялькового театрів та міських музеїв — краєзнавчого та художнього.

Музейні експонати, які можуть зацікавити окупантів, у Херсоні є. Усі вони лишились в чинних експозиціях, розповів колишній науковий співробітник Херсонського обласного краєзнавчого музею Андрій Лопушинський.

“Вироби з золота різних епох від давнини до сучасності, найпростіше їх вивезти, вони вже в експозиції. Загалом в музеї в нашому херсонському, в експозиції виставлені вже найкращі експонати, тому найпростіше пограбувати експозицію”, — говорить Лопушинський.

Пограбування музеїв та вивезення речей, які становлять історичну та культурну цінність, є значною втратою для міста, на відміну від вивезених пам’ятників російським полководцям, каже Юрій Соболевський.

Вивезення цінностей та так звана “евакуація” населення, яка більше схожа на приховану депортацію – це одна з ознак того, що окупаційні війська готують Херсон до вуличних боїв, говорить військовий оглядач Михайло Жирохов.

“Ця евакуація цінностей прописана буквально у всіх документах, у всіх військових настановах. Тому говорити про те, що вони відходять, я б не став. Тому що зараз у них є додаткові сили, додатковий особовий склад після мобілізації, і тому, скоріш за все, вони будуть тримати місто”, — розповів військовий оглядач.

За словами Михайла Жирохова, якщо події будуть розгортатись за таким сценарієм, то втрати серед цивільного населення російські війська можуть списати на так звану “евакуацію”, мовляв, ті хто не виїхав з міста лишились на власний розсуд.