Росія обстріляла волонтерів і журналістів ВВС на Херсонщині

Росія обстрілює Марганець так сильно, що половина міста виїхала. Та як тільки ЗСУ звільнили Херсонщину, місцеві волонтери поїхали допомагати сусідам. Знімальна група ВВС приєдналася до них в одній із таких поїздок і задокументувала, як російська артилерія обстріляла гуманітарну колону і селян, які прийшли отримати їжу. Про це журналісти BBC News Україна повідомили на своєму сайті.

Волонтери завантажують їжу та теплі речі. На виїзді з міста автомобілі розтягуються у колону, водії починають спілкуватися по рації. Я розпитую волонтерів, що привело цих людей на Херсонщину.

“У Марганці – напружено, але більш цивілізовано. А там, куди ми їдемо, люди були в російській окупації і зазнали багато біди”, – пояснює Сергій Старостин, один із волонтерів марганецької організації “Територіальна підтримка 25”.

Коли нам відкривається вид на Каховське водосховище, над водою виринає силует Запорізької атомної станції та ТЕС. На тому березі стоїть російська армія і наша колона потрапляє в зону дії її артилерії. Волонтери паркуються на узбіччі, щоб надягти бронежилети і перш ніж вирушити далі, наші супутники звіряють плани.

“Маршрут не може бути на сто відсотків запланований, тому що ситуація весь час змінюється”, – пояснює Сергій.

Сергій дізнається, що росіяни почали обстрілювати села куди ми їдемо. Тому волонтери змінюють маршрут і беруть курс на Милове. Але вже за пів години ми чуємо віддалені вибухи за дорогою.

“Якщо починається обстріл, то ми швиденько розвантажуємося і тікаємо”, – розповідає Костянтин Титаренко, засновник “Територіальної підтримки 25”.

У Миловому на волонтерів вже чекають декілька десятків людей. Вони обступають мікроавтобуси і розбирають консерви, свічки і теплий одяг.

“Це перша гуманітарна допомога за три тижні. Добре, що відчинився продуктовий магазин, але не всі мають гроші, щоб купити їжу”, – пояснює один із мешканців.

Нашу розмову перебивають волонтери – знову чують постріли російської артилерії з російських позицій. Менше ніж за хвилину ми чуємо вибух. Влучило за декілька сотень метрів. Тепер у нас є секунди, щоб заховатися в укритті.

Частина волонтерів починає швидше розвантажувати мікроавтобуси, частина – присідає біля стіни будинку, Сергій підштовхує мене туди ж і намагається прикрити своїм тілом.

“Отак ми, Вікторіє, і возимо допомогу. Бачиш, в якій ми ситуації постійно”, – каже він.

По нас стріляли із російських позицій, тож вирішуємо розділитися. Знімальна група бере курс подалі від Дніпра, за яким стоїть російська армія, а волонтери продовжують свою місію. Українська влада підтвердила, що Росія обстріляла декілька сіл у цих районах того дня. Згідно із Женевською конвенцією, обстріл цивільних є воєнним злочином.

“ВВС спілкувалася із багатьма волонтерами із різних прифронтових районів України. Їхнє життя схоже на життя Сергія, Костянтина та їхніх колег. Ховаючись від російських обстрілів у власному місті, вони їздять допомагати і сусіднім громадам та наражаються на ще більшу небезпеку”, – йдеться в повідомленні редакції.