Що вдалось зберегти з фондів обласної бібліотеки в Херсоні (відео)

Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара постійно потерпає від обстрілів російськими військовими. Як виглядає бібліотека зараз і, чи вдалося зберегти її майно та фонди, дізнавалось Суспільне.

Провідний інженер з охорони праці Ігор Зеленюк щодня приходить до бібліотеки, щоб закрити вікна плівкою або панелями після чергових обстрілів. Залатати їх вдалося майже всюди, зараз роботи ведуться на останньому, четвертому поверсі.

“Як закриємо вікна на четвертому поверсі, підемо по другому колу. Тому що нещодавно знову влучили, місцями листи повиривало та повибивало. Будемо знову їх накручувати”, – каже чоловік.

У великі читальній залі та відділах обласної книгозбірні пусто, розбиті меблі, немає техніки та видань з фондів бібліотеки. Все, що залишилось після окупантів, занесли до підвалу. Що саме вкрали росіяни буде відомо вже, коли проведуть інвентаризацію. Зараз провести інвентаризацію в бібліотеці неможливо через постійні обстріли. А ще – це небезпечно для життя працівників, яких в місті лишилося 15. Тому зараз ведеться робота з упорядкування та збереження бібліотечного фонду та майна.

“Найбільше постраждали вікна, майже 100 квадратних метрів та опалювальна система.Через несвоєчасні роботи по перевірці вибухонебезпечних матеріалів в бібліотеку поступила волога, пішли дощі і почала сипатися стеля. Ми закрили фонди плівкою, а також закрили паркетну підлогу, бо також почала підійматися”, – розказала директорка бібліотеки.

Бібліотека майже законсервована. Працівники приходять для того, щоб остаточно закоркувати фонди. Наскільки вони є розграбованими, зараз важко сказати. Відомо, що точно відсутні прижиттєві видання Тараса Шевченка, які були родзинкою фондів, та ще деякі дореволюційні видання. Але дещо цінне та рідкісне, працівникам бібліотеки, які працювали при окупаційній владі, вдалося заховати.

“На щастя, вдалося заховати атлас світу якому майже 300 років та раритетне видання “Майстер і Маргарита”, – говорить Надія Коротун.

Директорка бібліотеки говорить, що співпрацювати з російською окупаційною владою погодилися троє бібліотекарів. А також, на чолі з головним інженером, сторожа, слюсарі та електрики. Загалом погодились на співпрацю 17 людей. Вони зараз звільнені за власним бажанням. Інші 150 працівників – продовжують працювати.

Процес інвентаризації в обласній книгозбірні розпочнеться після визволення лівого берега. Зараз він триває у двох херсонських бібліотеках – дитячій імені Дніпрової Чайки та юнацькій імені Бориса Лавреньова.