Що залишилось від найбільшої в Європі птахофабрика в Чорнобаївці після російської окупації (відео)

Зовні будівлі птахофабрики не пошкоджені, але єдине нагадування, що там колись було виробництво яєць – лише паперові лотки. По розграбовану птахофабрику та Масовий мор птиці написало видання Latifundist.com.

На початку березня 2022 року, директор «Чорнобаївської птахофабрики» Андрій Чирков зустрів російських окупантів у своєму кабінеті. Вони ввірвалися в кабінет і почали обшук. З перших місяців війни село Чорнобаївка стало мемом та символом невдач російської армії. Саме з цього села веде свою історію найбільша птахофабрика в Європі. В Чорнобаївці на той час залишався виробничий цех фабрики, але вся птиця утримувалася в селі Східне Музиківської ОТГ.

“Вони сказали, що це все тепер їхнє і тепер вони тут господарі. І почали переривати все в кабінеті. З сумки дістали гаманець, забрали гроші. А я тоді саме повернувся з Херсону, купив ліки і продукти. То забрали все. Хоча я пояснював, що переніс інсульт, ці ліки специфічні і їм аж ніяк не потрібні. Ліки мені повернули завдяки нашому працівнику, якому якось вдалося з ними домовитися”, – згадує директор птахоферми.

Поставки корму для птиці з неокупованої території припинилися ще 24-25 лютого. Андрій Чирков намагався врятувати ситуацію і домовився про купівлю кормів на підприємстві в Херсоні. Кілька днів возив корм і все було начебто добре. Але потім трапилася історія, яка ледь не коштувала йому і його підлеглим життя.

“Ми рухалися двома кормовозами. На зворотному напрямку з Херсона потрапили під обстріл колони російської техніки. Вони почали стріляти в колеса першої машини. Ми змушені були зупинитися. Потім нас викинули з машин і почали вимагати віддати мобільні телефони. Я сказав, що ми не маємо мобільних телефонів, і просто перевозимо комбікорм. На блокпосту нам сказали, що більше не будуть пропускати наші машини, бо ми заважаємо руху російських колон. З того часу ми вже не могли возити комбікорм”, – говорить Андрій Чирков.

Територія птахофабрики поділена на дві виробничі ділянки: на одній знаходиться 20 пташників з промисловою несучкою, на другій – 10 пташників з молодняком. Заходимо до пташника. Це величезне приміщення, де у вісім рядів стоять клітки. Найвищі – на рівні п’ять метрів. День без вентиляції – вся птиця гине, бо дихати нічим. А тепер уявіть, як було працівникам всю ту птицю прибирати в приміщенні, яке не вентилюється.

“До війни загиблу птицю ми возили на утилізацію в Токмак Запорізької області. Добре, що в той час у нас на підприємстві ще залишалося два трактори: з ковшом та на колесах. Одним ми вирили котлован приблизно в три метри глибиною. Вручну виймали мертву птицю з кліток і грузили в інший трактор. Звозили її в котлован і зверху засипали піском, який взяли на біогазовому заводі”, – згадує директор

Хтось з місцевих колаборантів повідомив російським військовим, що саме можна звідти забрати: яку кількість техніки і яких марок, яке обладнання. Забрали легкову техніку, вантажівки. А далі, грузили у вантажівки кабелі, двигуни, електроніку. Росіяни викрали двигуни з ліній яйцезбору, сортувальні та пакувальні машини. Деякі дизель-генератори вивезли, а в деяких поперерізали кабелі.

“Більша половина викраденого обладнання була просто знищена. Особливо це стосується кабельних мереж. Приблизно 30% пограбованого обладнання акуратно знімалося, бо воно для них представляло якусь цінність. Наприклад, двигуни, комп’ютери, щити управління”, – каже операційний директор агрохолдингу «Авангард» Володимир Руденко.

Наразі на птахофабриці відсутнє газо- та електропостачання. Виведені зі строю труби водопостачання. Андрій Чирков виїхав з Херсонщини 24 квітня 2022 року.

“Коли я зрозумів, що російські окупанти так швидко не відійдуть звідси, я вирішив виїхати на територію, підконтрольну Україні”, – говорить чоловік.

Коли в листопаді 2022 року, Андрій Чирков повернувся на птахофабрику, то був вражений масштабами пограбування.

“Ми розуміємо всю специфіку даного підприємства і те, що воно було максимально заточене на автоматизацію. В ручному режимі воно не може працювати. Наразі всі системи керування підприємством порушені. Щоб запустити птахофабрику, потрібно відновити всю роботу по управлінню процесами. Фактично відновлювати з нуля”, – говорить Андрій Чирков.

Якою ж була «Чорнобаївська птахофабрика» до 24 лютого 2022 року? Це була найбільша в Європі птахофабрика. Тут тримали чотири з половиною мільйони птиці, але її потужності дозволяли вмістити і шість мільйонів. Фабрика була повністю автоматизована: починаючи від клімат-контролю та годування до системи збору яєць та сортування. Люди були задіяні тільки в цеху сортування яєць в лотки.

“В нас була повністю автоматизована система яйцезбору. Всього в пташниках було вісім ярусів кліток з курми. Яйця скочували на стрічки. Подача швидкості стрічки регулювалась автоматично. Вранці кури несуться більше, тому і стрічка подається не так швидко, щоб не подавилися яйця. А у другій половині дня яєць менше, а отже і стрічка швидке рухається. Тобто всі яйця за день ми встигали зібрати. За добу вони вже від курки потрапляли на полиці магазинів. Зараз все обладнання зруйноване”, – говорить директор.

Згідно технологічних норм, поголів’я у чотири з половиною мільйони мало давати сто мільйонів яєць в місяць.

“Якщо дивитися на технологічний цикл, – від березня до кінця життя курки, а по технології це 600+ днів, – то ми втратили півтора мільярди яєць. Фактично 40% поголів’я агрохолдингу «Авангард» було втрачено саме на даній птахофабриці”, – каже директор агрохолдингу «Авангард» Володимир Руденко.

Наразі мова про відновлення птахофабрики не йде. Ситуація в Херсоні напружена, тому ніхто не буде ризикувати ні життям працівників, ні інвестиціями. Крім того, потрібно буде завозити нове обладнання, а виробники бояться заїжджати на територію України, навіть в ті регіони, де бойові дії не велися.

“Я все життя в птахівництві. На «Чорнобаївську птахофабрику» прийшов після закінчення сільськогосподарського інституту. Тобто працюю тут вже 32 роки. Це робота всього мого життя. Хотілось би, щоб вона продовжувалася. Саме тут. В Чорнобаївці. Де мій дім і моя родина”, – говорить Андрій Чирков.

Наразі Східне далеко від лінії фронту. Розруха, розбиті дороги та періодичні звуки російських вибухів нагадують, що в регіоні ще точаться бої. Маємо надію, що ми сюди ще повернемося, але вже на запуск птахофабрики.