Співробітники Херсонського держархіву під час російської окупації ховали вдома цінні документи (відео)

Близько половини з майже мільйона одиниць зберігання вкрали росіяни з Державного архіву Херсонської області. Про це повідомляє Херсонська обласна військова адміністрація на своїй сторінці в Facebook.

“Шкода, яку заподіяли російські окупанти, була б значно більшою, якби співробітники установи, попри величезний ризик, не виносили б і не ховали в себе вдома цінні документи”, – каже директорка Держархіву Херсонської області Ірина Лопушинська.

За словами Лопушинської, росіяни протягом тижня вивезли з архіву вісім 20-тонних вантажівок з документами. В першу чергу їх цікавили документи періоду до 1917 року, а також періодичні видання. Бібліотека архіву розграбована майже вщент. Працівникам архіву вдалося врятувати деякі документи про виділення земель на Херсонщині після російсько-турецьких війн XVIII сторіччя. Ці документи цінні в тому числі й тим, що там згадувалася і козацька старшина. Також вдалося врятувати зведені документи про перепис населення Херсонської губернії, які дуже важливі для вивчення історії нашого краю. Врятували також й дещо з стародавніх церковних метрик, де містяться відомості про народження, шлюби і смерті. Метрики важливі і для істориків, і для тих мешканців області, які хочуть відслідкувати генеалогію свого роду.

Ірина Лопушинська також розповіла, що російські окупанти вкрали майже все нове і відносно нове комп’ютерне обладнання. Але не чіпали нічого з дуже дорогої апаратури для оцифровування архівних матеріалів.

“Є у нас один апарат вартістю 100 тисяч гривень, і кілька – вартістю 20 тисяч. Вони лишилися на місці. Можливо, росіяни, які тут мародерили, просто не знали, що це таке”, – каже Ірина Лопушинська.