Співробітники Херсонського художнього музею ідентифікували 25 картин викрадених російськими окупантами

25 картин з викраденої російськими окупантами колекції Херсонського обласного художнього музею ім. О. Шовкуненка ідентифікували по фото співробітники музею. Загалом за час окупації росіянами було вивезено з музею понад десять тисяч творів мистецтва. Де зараз можуть знаходитись викрадені твори мистецтва Суспільному розповіла завідувачка інформаційно-масового відділу Херсонського обласного музею ім. О. Шовкуненка Лариса Жарких.

Процес ідентифікації втрачених творів мистецтва розпочався на початку листопада. Того ж дня на ресурсі “Тверезий погляд” співробітники музею натрапили на статтю Тетяни Худякової.

“Текст супроводжували світлини, на яких одразу в око впали дві музейні роботи. Це стало сигналом до пошуку на фотографіях інших робіт, адже інформація статті підтверджувалась наочно. Сумнівів, що музейна колекція на той момент перебувала в Сімферополі, не було”, – згадує Лариса.

Перші роботи вдалось впізнати одразу. Цей підхід музейники назвали швидким та імпульсивним, але він дуже результативний. Хоча, неможливо втримати в пам’яті майже 14 тисяч робіт. Саме стільки налічувала музейна колекція напередодні російської окупації.

“Від переконання, що якась із картин стовідсотково наша до впізнання самої роботи або автора. Наприклад, заступниця директора музею Владислава Дяченко одразу впізнала твір Соколова, згодом у досить непевному зображенні визначила твір Іларіона Прянішнікова. Часом впізнавали автора по його творчому почерку”, – розповіла Лариса.

Над однією з робіт, довелось попрацювати трохи довше. Сумнівів у тому, що вона з колекції художнього музею, не було жодних.

“Одна з робіт не давала спокою. Впевненість, що вона належить до нашої музейної колекції, є, але серед фотозображень чомусь знайти її не виходило. І тут на допомогу прийшла директорка музею Аліна Доценко, яка в картині впізнала твір Курнакова. Сьомого листопада, ми вже дали першу інформацію про ідентифікацію робіт з музейної колекції”, – згадує Лвриса Жарких.

Сімферопольські світлини зацікавили не лише херсонських музейників, а й журналістів. Саме їм вдалось отримати якісніші світлини, які згодом вони передали співробітникам музею.

“Журналістка та розслідувачка Ганна Мамонова, в цей час працювала над статтею про пограбування херсонських музеїв. Ганна зв’язалась з авторкою статті отримала від неї якісні зображення і поділилась з нами. Після цього вдалось детальніше розгледіти світлини й упізнати деякі картини – за зображенням, навіть по частині зображення, за інвентарними номерами на зворотному боці, за якими твори зареєстровані в інвентарних книгах, або за підписом”, – розповідає Лариса Жарких

Загалом на світлинах, відзнятих у сімферопольському Центральному музеї Тавриди, впізнали як мінімум 25 творів з Херсонського художнього музею.

“Цифру десять тисяч робіт неодноразово підтверджував багатьом ЗМІ директор Центрального музею Тавриди Андрій Мальгін. Він дотримується версії про евакуацію, стверджує, що твори мистецтва начебто передані на збереження, що він за наказом від керівництва готовий їх повернути Херсонському художньому музею, але від відповіді на запитання, кого він вважає керівництвом музею, весь час ухиляється”, – каже Лариса.