Ситуація на ТОТ Херсонщини важка, з кожним днем росіяни роблять життя на ТОТ все більш нестерпним

Ситуація на ТОТ Херсонщини важка, з кожним днем росіяни роблять життя там все більш нестерпним. Про це в інтерв’ю голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін розказав агентству “Інтерфакс-Україна”.

Яка наразі ситуація на правобережній Херсонщині? Чи вдалося завершити процес відновлення пошкоджених в ході війни комунікацій?

“Ситуація на звільненій від російських військ правобережній частині Херсонської області значно покращилася. Відступаючи, російські окупанти нищили цивільну інфраструктуру, тому люди залишалися без комунальних послуг – не було ні газу, ні світла, ні водопостачання. На цей час 118 із 228 населених пунктів звільненої Херсонщини – зі світлом. До газопостачання підключено 60 населених пунктів із 88, централізоване водопостачання є у 161 із 189, з них 85 забезпечені водою завдяки використанню генераторів. У Херсоні більш ніж 98% абонентів мають світло. З 46 котелень працюють 37, тобто теплом місто забезпечене”, – говорить голова ОВА.

Чи вистачає людям ліків, їжі та предметів першої необхідності?

“Продукти харчування, ліки, речі першої необхідності – це і є склад гуманітарних вантажів, котрі постійно надходять у область. Ми співпрацюємо і з міжнародними благодійними організаціями, і з українськими благодійними фондами та волонтерами. Зокрема, регулярно отримуємо допомогу від організацій “World Central Kitchen”, “Лікарі без кордонів”, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Товариства Червоного Хреста України, УВКБ ООН та багатьох інших об’єднань. Також при обласній військовій адміністрації працює Гуманітарний штаб, куди люди звертаються зі своїми потребами”, – каже Прокудін.

А яка на деокупованій території економічна ситуація? Ситуація з безпекою?

“Економічна ситуація поступово покращується – у Херсоні вже працюють великі торгівельні центри, повертається й малий бізнес. Підприємці працюють попри часті російські обстріли, безпекова ситуація – складна. Російські війська обстрілюють наші території щодня, і постійно є постраждалі через ці удари. У місті привели до ладу бомбосховища, встановили вже вісім мобільних укриттів за допомогою благодійників. Через складну безпекову ситуацію ми пропонуємо всім охочим безкоштовну евакуацію до більш безпечних регіонів України, допомагаємо облаштуватися на новому місці. Виїхати можна автобусами або потягом, який відправляється через день по непарних числах о 14:27 із Херсонського залізничного вокзалу. Автобуси курсують щодня з Херсонського автовокзалу”, – зазначає Прокудін.

Чи ведуться перемови стосовно проєктів з відбудови області? Чи є якісь напрацювання стосовно повоєнної відбудови, про які ви б вже могли розповісти?

“Так, перемовини з міжнародними партнерами ведуться. Херсонська обласна військова адміністрація та Управління Верховного комісара у справах біженців ООН підписали Меморандум про взаєморозуміння. Представляла УВКБ ООН Кароліна Ліндхольм Біллінг. Наші міжнародні партнери допомагають відбудовувати будівлі, зруйновані під час російських обстрілів, надають ремонтні набори та гуманітарну допомогу. На сьогодні Агентство ООН у справах біженців охопило понад 164 тисяч осіб гуманітарною допомогою та послугами захисту в Херсонській області. Підписання Меморандуму сприяє реалізації проєкту “Україна – це дім”, який стартує за підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. У Посад-Покровському, для людей, чиє житло зруйноване Росією, встановлять 328 модульних будиночків. Їх надали від шведської служби цивільного захисту зі стратегічних резервів Європейського Союзу шляхом реалізації Механізму цивільного захисту ЄС”, – звітує голова ОВА.

Незабаром повинна розпочатися посівна кампанія. Якою вона буде цьогоріч на Херсонщині? Які перспективи та прогнози дають херсонські аграрії?

“Поки що з понад ніж 500 тис га земель піротехніки ДСНС та Націполіції розмінували лише трохи більше 10%. На іншій частині територій посівну проводити не можна через високу мінну небезпеку”, – каже Олександр Прокудін.

Якою є статистика руйнувань в області внаслідок обстрілів російських окупантів? Скільки зруйновано житлових будинків, об’єктів соціальної та критичної інфраструктури?

“Наразі більше ніж 5 400 об’єктів на Херсонщині пошкоджені або зруйновані внаслідок російських ударів. Найбільше постраждали домівки людей – приватні та багатоквартирні будинки. Це понад 3 700 будівель”, – говорить голова.

Чи ведеться представниками обласної влади робота з повернення додому жителів Херсонщини, котрі були вивезені на територію РФ за час російської окупації?

“У вересні минулого року Херсонською ОВА створено Координаційний штаб з питань сприяння звільненню жителів Херсонщини. У цьому штабі працюють представники ХОВА, СБУ, прокуратури, поліції та місцевої влади. Вони ведуть облік жителів області, яких викрали російські окупанти. І працюють над тим, аби повернути наших людей додому. Спільними зусиллями вже вдалося повернути додому 281 жителя області. Також ми працюємо з громадськими та волонтерськими організаціями, аби надавати допомогу родинам, чиїх родичів тримають в полоні росіяни. До цієї роботи залучені Товариство Червоного Хреста, “Крим СОС” та “Добра справа”, – говорить голова ОВА.

На окупованих територіях області продовжується примусова паспортизація населення російськими окупантами. Чи є у вас інформація про те, скільки жителів регіону добровільно погодилися або ж були вимушені взяти російський паспорт? Що очікує цих людей після деокупації?

“Міжнародне право чітко забороняє примушувати жителів тимчасово окупованих територій отримувати документи країни-агресора. Такі дії Росії абсолютно неправомірні та протизаконні. Жителів Херсонщини, які добровільно взяли до рук російський паспорт, дуже мало. Здебільшого це роблять місцеві колаборанти, які пішли на співпрацю з РФ та зайняли фейкові “посади” в окупаційних органах влади. Жителі ж Херсонщини чекають, коли Збройні сили України їх звільнять від російських окупантів. Вони максимально ігнорують так звану російську “паспортизацію”. Щодо кримінальної відповідальності за отримання російського паспорта, то цим займаються правоохоронні органи. Вже вони зʼясовують чи людина взяла паспорт РФ добровільно чи її змусили під дулом автомата”, – каже Олександр Прокудін.

Що загалом відомо про поточну ситуацію на зайнятих російськими окупантами територіях?

“Ситуація на тимчасово окупованих РФ територіях Херсонщини вкрай важка і з кожним днем росіяни роблять життя там все більш нестерпним. Місцевим мешканцям бракує елементарного – їжі та ліків. Росіяни позбавили людей базових речей – медицини, освіти, соцзахисту. Росіяни на лівобережжі Херсонщини закривають лікарні, грабують людей, самі обстрілюють тимчасово окуповані ними ж території, аби в своїй пропаганді звинуватити в цьому українську армію. Найжахливіше – це російський терор. Людей викрадають, катують, вбивають. Ті, хто вирвався з полону, розповідають про нелюдські умови поводження – постійні тортури та побиття”, – говорить Прокудін.

Чи є в жителів лівобережної Херсонщини змога виїхати на підконтрольну урядові України територію?

“Щодо виїзду з тимчасово окупованих територій, то зараз це практично неможливо зробити. Адже для російської армії люди, які залишаються там, – це заручники, живий щит, яким вони прикривають від ударів нашої армії. Ставлять техніку, облаштовують вогневі позиції між домівками, в яких живуть мирні люди. Вони це роблять, адже знають, що українське військо, на відміну від них, не воює з мирними людьми. Вони навмисно перекрили виїзд на підконтрольну Україні територію. Єдиним варіантом залишається – маршрут через тимчасово окупований РФ Крим. При такому виїзді росіяни влаштовують допити, перевірки, якщо їм щось не сподобається, людей відправляють до катівні. Тому зараз покинути тимчасово окуповану РФ Херсонщину практично неможливо”, – каже голова.

Якщо уявити, що ЗСУ зможуть звільнити Херсонщину від російських  окупантів до початку літа, то чи варто очікувати на курортний сезон в регіоні цього року? Чи через проведення стабілізаційних заходів його таки варто відкласти на наступний рік?

“Розумію, що всі ми вже скучили за мальовничими курортами Херсонщини, але поки про курортний сезон говорити зарано. З основних причин: по-перше, у курортних населених пунктах слід провести стабілізаційні заходи та розмінування. Обсяги мінувань, переконаний, будуть колосальними. По-друге, через російську агресію курортна інфраструктура сильно постраждала. Частину пансіонатів, санаторіїв, баз відпочинку росіяни – розграбували. Іншу частину – перетворили на військові бази, нагнали туди особового складу та військової техніки. По-третє, це зруйновані комунікації. Коли росіяни тікали з правобережжя, вони знищили електромережі, підстанції, газопроводи і інші обʼєкти критичної інфраструктури. Наші фахівці практично з “нуля” це все відновлюють. Тому, на жаль, цього року курорти Херсонщини ще не зможуть приймати туристів”, – підсумовує Олександр Прокудін.