Журналісти показали, як виглядає Благодатне на Херсонщині, після російської окупації (відео)

Село Благодатне знаходиться в 30 кілометрах від Херсона. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну більшість населення виїхала. В оселях місцевих жили російській військові, мародерили. Благодатне знаходилося на лінії вогню майже дев’ять місяців. Про це пише інформаційне видання Український Південь.

В Благодатнівському ліцеї після перебування в ньому російських військових, скрізь побите скло, вибиті двері, сміття та безлад.

“Російські окупанти повибивали всі двері, забрали всю оргтехніку. Вони думали, що там ховається якесь величезне багатство. З усього багатства насправді була тільки оргтехніка. Український прапор був зірваний та розтоптаний. Ноутбуки забрали, комп’ютери, а те, що їм було непотрібно, потрощили. В нас до стелі були прикріплені проектори. Вони до них не дотягнулися, тому що проектори добре прикручені шурупами. Дроти до мультимедійних дошок вони позрізали. Принтери, ламінатори російські окупанти теж забрали”, – прокоментувала директорка Благодатнівського ліцею Галина Болокан.

Тепер в освітньому закладі немає комп’ютерного класу. Грабунком ліцею займалася кожна нова ротація російських солдат. Вони з директорського сейфу викрали і спеціальні банкноти, які використовувалися на уроках фінансової грамотності.

“Через те, що вони люди неосвічені, забрали ті гроші і добре, що не зламали в сейфі ту частину, де зберігалися трудові книжки. Це єдине, що збереглося”, – говорить директорка.

В освітньому закладі залишалися на той час й інші документи. Серед них і списки дітей, чиї батьки були в АТО. Педагоги, які залишилися в населеному пункті, зробили все можливе, аби все це врятувати. Людмила Овсійчук майже 50 років пропрацювала в сфері освіти. Була в російській окупації весь час, допомагала землякам і ЗСУ. Проживаючи на околиці села, Людмила Олександрівна бачила де були російські солдати і показала їх приховані склади. Виносити зі школи документи і не тільки, де були російські солдати, було непросто, але Людмила Овсійчук це зробила.

“З моїм сусідом ми приїжджали сюди на велосипедах і вивозили все, що могли. Знімали проектори, ховали їх в мішок чи якусь торбу, щоб вони не бачили, що ми це все вивозимо. Ми забрали також і принтери, документи, які ще залишились”, – згадує Людмила Овсійчук.

Та непоміченою така діяльність в селі не залишилась.

“Одного разу російські військові навіть вночі прийшли до мене – двоє в балаклавах, один в білій масці. Я була спокійною, тільки коли вони пішли, я сіла в дворі і не могла підвестися. Тоді я зрозуміла, що на мене їх просто навели добрі сусіди”, – продовжує вчителька.

Село на лінії  фронту було заблокованим. Продукти харчування, речі першої необхідності волонтери привозили під конвоєм. А ще людям в селі були потрібні медикаменти.

“Майже 200 осіб, які залишились тут з приблизно 700 жителів, потребували ліків. Ми зв’язалися з фондом в Києві і вони пересилали, наскільки це було можливо, ліки. Спочатку – це була Олександрівка, потім через Снігурівку, потім через Василівку. Вони присилали в різні точки пакунки з ліками безкоштовно. Я ходила по місту, збирала їх і потім привозила в село. Деякі батьки та діти відправляли мені кошти, я закуповувала ліки в аптеці”, – розповіла Галина Болокан.

Колектив ліцею вірить, що освітній  заклад відновить свою роботу з нового навчального року. За словами старости села Благодатне Антоніни Бугайової, на даний час складено акт пошкодження закладу через збройну агресію Російської Федерації і передано до Чорнобаївської сільської ради. А поки в ліцеї почалися роботи з облаштування підвалу, кошти на будівельні матеріали виділила Міжнародна організація «Врятувати дитину», а також надала генератор, дитячий куточок, лавочки та інше. Ремонт батьки учнів влітку будуть робити власними руками.