Жителів окупованої Росією лівобережної Херсонщини російські окупанти залишили без медичної допомоги
Що відбувається з медициною на лівому березі Херсонщини, окупованому російськими військами? Спробувало розібратися херсонське інформаційне видання «Гривна», використовуючи свідчення жителів декількох населених пунктів тимчасово окупованого лівобережжя.
На початку січня цього року колаборант Вадим Ільмієв, який виконує обов’язки так званого «міністра охорони здоров’я» Херсонської області при окупаційній владі, підписав наказ про припинення роботи семи медичних закладів на лівобережжі Херсонської області. Йшлося, зокрема, про лікарні в Каховці, Олешках, Голій Пристані, Новій Каховці, Верхньому Рогачику, Горностаївці та Великій Лепетисі. В результаті лікарні закриті для цивільного населення, більшість із них перепрофільовані на військові госпіталі для лікування російських окупантів, а із частини медзакладів російські військові вивезли обладнання. Так, зокрема, в інформації від Генерального штабу ЗСУ йдеться:
“У населеному пункті Каланчак Херсонської області російські окупанти облаштували ще один військовий шпиталь у центральній лікарні. Відомо, що громадянам України, які там проживають, у наданні медичної допомоги в зазначеному закладі відмовляють. Лікарня стала «хабом» для поранених та загиблих росіян”.
А ось що пише перший заступник голови Херсонської ОВА Юрій Соболевський:
“Окупаційна влада продовжує вивозити медичне обладнання з лікарень лівобережної Херсонщини до Новотроїцького. І така складна гуманітарна ситуація ускладнюється обмеженням доступу до медичних послуг”.
Про ситуацію в Асканійській територіальній громаді розповіла херсонка Світлана, яка тримає зв’язок з родичами, що залишаються там. Жінка каже, що, за словами її рідних, найближча лікарня – у Генічеську, за 70 кілометрів. Але не всі мають змогу туди поїхати, а пенсіонери – і поготів.
“Люди масово помирають. Дядько розповів, що нещодавно поховали ще молоду жінку – перед цим у неї довго «щось боліло». А щодо пенсіонерів, особливо самотніх, – то взагалі жах. Російські окупанти, які живуть на території громади, постійно шукають домівки без господарів, щоб заселитися туди”, – розповіла Світлана й додала слова свого родича: «Нам сьогодні не можна хворіти, інакше – смерть.
Видання зв’язалася з жителями невеличкого села в Каховському районі. Ось що нам розповіла місцева жителька пенсійного віку:
“Дуже боюся захворіти. Зі своїми старими болячками знаю як справлятися. А от підхопити якусь заразу страшно, бо поставити діагноз та назначити лікування немає кому”.
В разі хвороби доведеться винаймати машину та їхати в Генічеськ.
“Добре, що в мене там живе сестра – я можу зупинитися в неї, поки ходитиму в лікарню. Але ж не в усіх там є родичі чи знайомі. Ось сусідка моя, Люба, поїхала в Генічеськ, а їй у лікарні кажуть – у нас немає місць, шукайте де можете зупинитися на час лікування. То вона й повернулася додому ні з чим”, – розповіла нам жителька Каховського району.
Із громад тимчасово окупованої Херсонської області останнім часом надходять повідомлення, що окупанти завозять лікарів з РФ. Про це свідчить і інформація від Генштабу ЗСУ:
“У центральній лікарні населеного пункту Нижні Сірогози на Херсонщині замінено всіх лікарів, там тепер лікують лише особовий склад російських окупаційних військ. У Каланчаку місцевих лікарів звільнили, а на їхнє місце привезли медичний персонал із Криму. Приходити до лікарні місцевим жителям заборонено”.
Російські лікарі опікуються здебільшого пораненими російськими окупантами, яких повно в закритих для населення лікарнях Херсонщини.
“У нашому селі місцева колаборантка повідомила людям, що скоро приїдуть російські спеціалісти вузького профілю та проведуть прийом. Ось, думаю, сходимо з дружиною, бо більше варіантів немає – найближча лікарня аж у Генічеську, для нас це дуже далеко”, – розповів житель села колишнього Каланчацького району.
Позбавлення жителів окупованих територій доступу до основних потреб, серед яких один із найголовніших – доступ до медицини, є ознакою геноциду РФ проти українського народу.