Жителів тимчасово окупованої Херсонщини окупаційна влада примушує брати паспорти РФ

Жителів тимчасово окупованого лівобережжя Херсонської області окупаційна влада разом з військовими РФ примушують брати російські паспорти. Інакше, обіцяють залишити їх без грошей. Про це дізнавалось Суспільне.

За словами старости Гладківського старостинського округу Голопристанської громади Вікторії Ткаченко, люди у розпачі і не знають як діяти в такій ситуації.

“Люди в окупації залишилися сам на сам зі своїми проблемами. Є діти, є старі люди, яким треба лікуватися. І взагалі людям треба за щось жити там, де заборонили обіг гривні і використовують лише російські рублі”, – каже староста Вікторія Ткаченко.

Схожа ситуація була і в тимчасово окупованому Криму. Там жителі були змушені брати російські паспорти, щоб не позбутися своїх прав. Тоді за це українська влада не карала. Також експерт посилається на закон “Про захист прав, свобод та правовий режим на окупованих територіях”, де написано, що за примусово взятий російський паспорт, людина не нестиме відповідальності.

“Люди скаржаться на те, що для них отримання російського паспорта це питання виживання. По-перше, зараз окупанти попереджають, що без російського паспорта не можна отримати соціальні виплати. А також будуть звільняти з бюджетних установ. Залякують тим, що якщо не перереєструвати власність, то все будуть відбирати”, – говорить політолог Олександр Мошнягул.

В Україні законодавством заборонене подвійне громадянство, але це не є підставою притягнення до кримінальної відповідальності.

“Якщо паспорт РФ був отриманий громадянином України особливо в примусовому порядку, краще повідомити родичів або адвоката, який перебуває на підконтрольній ЗСУ території, проінформувати правоохоронні органи України про обставини отримання документа для того, щоб надалі зняти будь-які питання щодо належності до громадянства РФ”, – розказав юрист Костянтин Капошилін.

 В умовах, які створюють російські окупанти на лівобережжі, людям доводиться приймати непрості рішення.

“Стосовно питання отримання громадянства, отримання паспорта РФ людьми, які залишаються на тимчасово окупованій території найголовніше завдання зберегти своє життя в тих жахливих умовах та зберегти Україну в серці”, – каже заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.

Правоохоронці будуть розглядати кожен випадок і ситуацію окремо, сказав Юрій Соболевський.