Енергетик з Рівного розповів, як вони працювали під звуки канонад
З жовтня 2022 року енергетики Рівненщини допомагають відновлювати електропостачання у деокупованих районах Херсонської області. Подекуди доводиться працювати за 30 кілометрів від зони бойових дій. Проте найбільшою небезпекою були навмисне приховані розтяжки та міни, розповів Суспільному начальник служби експлуатації розподільних мереж Рівнеобленерго Василь Ярема.
Перша бригада з Рівненщини вирушила на Херсонщину 10 жовтня.
“Херсон ще тоді не був деокупований. Ми, бригада рівненських високовольтних мереж, поїхали відновлювати енергосистеми півночі Херсонщини. Підприємство повністю забезпечило нас всім необхідним – транспортом, паливом, матеріалами, продуктами. Ми не знали, куди ми їдемо і що будемо робити, але, зрештою, ми зробили ту роботу, яку мали зробити”, – додає енергетик.
Бригада Василя Яреми складається з майстрів, водіїв, монтерів.
“Під конкретні обстріли ми не попадали, але тоді, коли приїхали перший раз, зона бойових дій була в межах 30 кілометрів, тому ми постійно працювали під звуки канонад. Спочатку це турбує, а потім звикаєш і вже не звертаєш на це уваги”, – каже чоловік.
Енергетик розповідає, що завжди поряд працювали служби ДСНС.
“Відновлення ліній ми вели в тих місцях, де йшли бойові дії, відповідно, наявність тих всіх вибухових речовин була постійно. Тому ми постійно працювали в тандемі з саперами. Ніхто не міг заходити в зону виконання робіт, поки вони не обстежать. Ми могли заходити, заганяти техніку та починати роботи тільки тоді, коли робилися коридори обстежень. За весь період з жовтня по грудень на тих територіях Херсонщини, де я був, я не бачив ні одної поганої людини. Нам завжди допомагали – облаштовувати тимчасове житло, приготувати їсти, ремонт техніки – ми завжди зустрічали нормальне відношення та щирих людей.”, – розповідає Василь Ярема.
У третьому заїзді працюють три бригади рівненської високовольтної лінії, бригади розподільних мереж із Дубна та Млинова.
“Бригади розподільчих мереж відновлюють електропостачання безпосередньо в селах. Ми працювали і працюємо у Високопільському та Нововоронцовському районах. Це дало змогу заживити дві підстанції, а від них – у десять населених пунктів вже можуть подати світло”, – додає Василь Ярема.
Чоловік розповів про враження його та його бригади від такої роботи.
“Перше враження гнітюче – коли ти заїжджаєш в населений пункт і бачиш, що повністю зруйноване село. В жодному з населених пунктів не було вцілілої будівлі. Всі будинки розбомблені. Коли їдеш дорогою – вирви прямо на асфальті і їх треба об’їжджати. Збоку – спалена техніка як військова, так і цивільна. Коли пшениця не скошена, а згорілі поля -це не додає оптимізму. Коли ми приїхали до наших колег у Високопілля, там всі виробничі будівлі були майже зруйновані, вся виробнича техніка була знищена. Але нічого, до цього потім звикаєш і просто виконуєш свою роботу”, – розповідає чоловік.
Світла у районах, де працюють енергетики з Рівненщини, не було з березня, каже Василь Ярема.
“Сам факт появи світла в цих населених пунктах – це вже було велике досягнення. Наразі я тримаю зв’язок зі своїми колегами, на жаль, графіки торкаються усіх, і їх в тому числі”, – додає чоловік.
Від чого саме залежить ситуація з відключенням світла по регіонах, розповів енергетик.
“Є такі речі, які змушують нас відключати світло незалежно від нашого бажання. А коли спілкуєшся з людьми, які вісім місяців не мали ні світла, ні тепла, ні газу, складається враження, що в них ще більше додалося людяності й вони спокійно про це говорять. Зараз, дивлячись на тих людей, які порушують питання про те, що в них немає світла чотири години – я їх не розумію. Треба потерпіти й воно все налагодиться”, – каже енергетик.