Херсонський фотограф Антон Балан задокументував на фото перші дні звільнення міста (відео)

Херсонський фотограф Антон Балан готується до персональної виставки та мріє підписати контракт зі Збройними силами України. Чоловік всю російську окупацію пробув у Херсоні, а коли дізнався, що місто звільнили – взяв фотоапарат і пішов на площу. Своєю історією він поділився з Суспільним.

До лав територіальної оборони Антон Балан вступив на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Чоловік пригадує, що 24 лютого громадським транспортом доїхав до військкомату. При собі мав мінімум особистих речей і фотокамеру.

“За той час, що я був у територіальній обороні офіційно, я жодного разу камеру в руки не брав. Не було можливості і не було відчуття, що саме зараз доречно бути фотографом. Того ранку я зрозумів, що моя робота фотографа закінчилася, і я маю бути військовим”, – пригадує фотограф.

Вісім з половиною місяців російської окупації Антон провів у Херсоні.

“Я не міг виходити на вулицю зі свого будинку. За час російської окупації, я залишив свій будинок лише раз. Це була спроба виїхати на початку літа, але вона була невдала”, – каже херсонець.

11 листопада Антон та його мати почули, як на вулиці сигналять автівки, на них були українські прапори.

“Коли росіяни підірвали за собою міст о 4:30 ранку, стало очевидно, що вони сюди не збираються повертатися”, – розповідає Антон.

Наступного дня зранку Атон з фотокамерою вже був на площі Свободи. Так почався його документальний проєкт “Дні світла”.

“Проєкт має назву “Дні світла” – тому, що це дні щастя людей. Тижні до звільнення Херсона була страшенна мряка в місті. Частково через те, що росіяни палили своїх, а може палили сміття”, – розповідає херсонець.

За той день Антон Балан зробив 271 документальне фото. 25 найяскравіших світлин, відібрав для виставки “Дні світла”. ЇЇ планує провести в березні у Кримському домі в Києві. Зараз збирає гроші аби ці фотографії видрукувати.

“Світлини мають побачити і в інших містах України, тому що хтось знає про Херсон, як воно було, хтось – не знає. Я хотів би, щоб через ці світлини люди побачили, що люди під загрозою життю в російській окупації чекали Україну”, – каже фотограф.

Половину грошей, зібраних під час показу виставки “Дні світла”, Антон Балан хоче перерахувати до благодійного фонду допомоги військовим.