Історії трьох депортованих із Херсонщини дітей, яких вдалося повернути додому

На початку лютого волонтерам благодійного фонду Save Ukraine вдалося повернути батькам 16 дітей, яких російські окупанти депортували з Херсонщини до Росії або відправили до тимчасово окупованого Криму. Серед цих 16 дітей були й 12-річна Ганна, 14-річний Андрій та восьмирічна Маргарита. Про історії дітей пише видання «Гривна», посилаючись на Фонд Save Ukraine.

Волонтери благодійного фонду зробили все можливе, аби 12-річна Ганна з Херсона повернулася додому. Аби донька хоч деякий час побула подалі від небезпеки, батьки Ганни погодилися відправити її у двотижневу подорож до Криму. Проте вони не підозрювали, що ці два тижні розтягнуться на довгих чотири місяці.

Батьки Ганни вчасно звернулися за допомогою до команди Save Ukraine, тож тепер дитина знаходиться з рідними.

“Ми сіли за святковий стіл тут, а він там дістав “Мівіну”. Але їсти було неможливо”, – пані Ольга з болем згадує, як «відсвяткувала» день народження свого 14-річного сина Андрія по відеозв’язку. Вона була вдома, а він – у Криму.

Ще на початку повномасштабної війни Ольга відправилася з донькою в Миколаїв, а Андрій залишився з бабусею на Херсонщині. Незабаром в їхнє село зайшли російські війська.

У вересні Андрій зміг приїхати до свого батька в Херсон. Та вже незабаром їм довелося відправитися в Сімферополь, адже татові Андрія необхідна була термінова операція. Весь час Ольга у відчаї шукала можливості забрати сина в Україну, і ця можливість з’явилася, коли жінка дізналася про команду Save Ukraine. Волонтери саме готували третю операцію з повернення дітей з територій РФ та Криму.

“Я не могла повірити в те, що я дійсно бачу свого сина. Він підняв мене так легко, неначе пушинку”, – такою теплою була довгоочікувана зустріч пані Ольги із сином.

Маргариті – вісім років, вона з осені сама, без батьків, перебувала в окупованому Росією Криму. Як виявилося, Маргариту просто викрали. На момент повномасштабного вторгнення Росії в Україну її донька гостювала в селищі Червоний Маяк Бериславського району у свого батька. Селище розташоване на правобережній частині Херсонщини, потрапило під російську окупацію на початку війни.

“Дитину вивезла Анжела, місцева колаборантка. Вони доїхали до Каховки, але далі їх не пропустили. І тоді жінка просто покинула Маргариту на КПП” – розповідає мама дівчинки.

Ця Анжела сприяла проведенню псевдореферендуму в Червоному Маяку, складала списки людей, які були проти російських окупантів, і віддавала ці списки військовим РФ.

“Коли вже почула, що наші ЗСУ підступають до Червоного Маяка, Анжела вирішила тікати, прихопивши мою дитину”, – каже Вероніка.

Восьмирічну дівчинку, яку колаборантка покинула на пункті пропуску, забрала російська окупаційна влада. Лише випадково із соціальних мереж Вероніка дізналася, де її донька.

“Погрузили в автобус і вивезли в Крим. До цього я взагалі не знала, де вона, як вона, чи жива, чи здорова, чи не голодна. Я вже просто накручувала себе” – зі сльозами каже жінка.

Повернути Маргариту матері вдалося волонтерам Save Ukraine.