Історик Юрій Капарулін присвятив наукову статтю херсонцям, які пережили російську окупацію (відео)

Історик Юрій Капарулін присвятив херсонцям, які пережили окупацію 2022 року, українським захисникам та жертвам російсько-української війни наукову працю про історію окупації Херсона під час Другої світової війни. Про це науковець розповів Суспільному. 

Кілька років тому під час стажування у Центрі перспективних досліджень Голокосту ім. Джека, Джозефа та Мортона Манделів Меморіального Музею Голокосту США в м. Вашингтон Юрій Капарулін виявив щоденник херсонця, який описував події у місті напередодні та у перші місяці окупації 1941 року.

“У порівнянні з іншими документами щоденники мають особливу цінність, через те, що інформація у них не зазнала впливу часу. Звичайно, як і будь-яке джерело особового походження, щоденник вимагає критичного прочитання. Щоденник буде критично важливим при написанні наукової історії окупації міста, якої Херсон досі не мав”, – розповів Юрій Капарулін.

У щоденнику херсонець детально описує події у Херсоні влітку 1941 року. Далі – наближення німецької армії, бої за місто, обстріли та авіаційні атаки, встановлення окупаційного режиму, колаборацію, сегрегацію єврейського населення в гетто та багато інших деталей.

“У записі за 26 серпня 1941 року він зазначив: “Я вже збирався йти до міста та відчинивши хвіртку, побачив на своїй вулиці вантажівку з німецькими солдатами, які ходили по домівках, шукали їжу для поранених. Радянське бомбардування Херсону завдало, як матеріальних збитків, так і поранило та вбило багато людей. Вибухи в моєму районі неодноразово лунали протягом дня”, – процитував щоденник Юрій Капарулін.

Під час Другої світової війни жителі Херсона спостерігали ті ж самі події – евакуацію, бої за місто, колабораціонізм, партизанський рух, терор російських окупантів. Родина Юрія Капаруліна тривалий час жила в окупованому місті, тому про події він дізнавався не з чуток і медіа, а зі спілкування з рідними.

“Чи можна уникнути таких порівнянь? Навряд. Стиль сучасної російської агресії занадто промовистий. Однак, я зазвичай наголошую, що маємо остерігатися підміни понять. Сучасний рашизм та його адепти – це самобутнє зло, злочини якого абсолютно сучасні й мають бути засуджені та покарані згідно з нормами міжнародного права”, – впевнений історик.

Зараз Юрій Капарулін працює в Університеті Мічигану (США), дистанційно підтримує зв’язок з Херсонський державним університетом, який переміщений до Івано-Франківська. Наступного року викладатиме в університеті історію злочину геноциду України наприкінці XX – початку XXI століття. Юрій Капарулін розповів, що в навчальному закладі США є запит на вивчення історії та сучасності України.

“Для багатьох американців боротьба за демократію та свободу – це не порожні слова, тому нас підтримує не лише уряд, а й пересічні громадяни. Звичайно, є різні думки, але загальний рівень консолідації суспільства довкола підтримки України доволі високий”, – каже Капарулін.