Навчання школярів на тимчасово окупованій території Херсонщини (відео)

На тимчасово окупованій території Херсонщини, попри небезпеку та відсутність зв’язку, школярі намагаються продовжувати навчання за українською програмою в онлайн форматі. Проте, російські окупанти постійно перешкоджають такому навчанню та роблять рейди з перевірками.

Ірина – мати двох дітей. Жінка живе в одному з сіл на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонщини. ЇЇ діти продовжують онлайн навчання в українській школі. Роблять це потайки та тільки тоді, коли є можливість.

“Почали вимикати світло, та й Інтернет нестабільний. Вчителів, які пішли на співпрацю з росіянами, не багато. Ті діти, кого батьки записали в російську школу, зараз також не ходять на навчання. Росіяни закликають дітей вчитися, особливо випускників, щоб вони змогли отримати документи про російську освіту”, – розповіла жінка.

У Скадовській громаді окупаційна влада відкрила вісім шкіл з одинадцяти.

“В окупаційних школах бракує кадрів. Колаборанти постійно друкують оголошення, що потребують на роботу вчителів. Бо вони коли відкривали школи, то понабирали на роботу всіх, хто погоджувався, але все одно цього замало. Я не знаю, яка там загальна чисельність дітей. Кажуть, що до півтори тисячі. Але реально не відомо, тому що багато дітей виїхали з окупації”, – розказав Скадовський міський голова.

Менш як 10% вчителів пішли на співпрацю з російськими окупантами. Найбільше в Приморській і Таврійській школах. Онлайн в українських школах продовжують навчання 2700 учнів Скадовської громади.

“Звісно, діти, які мають можливість – навчаються онлайн. Особливо випускні класи, бо треба отримати документи про освіту”, – каже Яковлєв.

Є проблеми також в тимчасово окупованому Каховському районі. Там окупаційна влада шукає родини, де діти навчаються онлайн в українських школах.

“Значна частина батьків взагалі позбулися якихось джерел доходів. Через це батьки просто не можуть оплачувати Інтернет, який їм пропонують російські провайдери. А коли такі батьки скаржаться, їм рекомендують – не можете, то відкликайте, тому що ми вас атестувати не можемо”, – каже політолог Володимир Молчанов.

Пріоритетом в онлайн освіті на тимчасово окупованих територіях є безпека дітей та їхніх батьків.

“Ми розуміємо, що може бути дуже небезпечним навчання онлайн за українською програмою. Час від часу російські окупанти проводять рейди та перевіряють комп’ютерну техніку. Тому передбачена форма навчання екстернат і сімейна освіта. Якщо є можливість попередити вчителя, який на підконтрольній Україні території, або директора. Якщо такої можливості немає, не страшно. Все підтягнемо після деокупації”, – говорить перший заступник голови обласної ради Юрій Соболевський.

Система освіти створена за російськими програмами на тимчасово окупованих територіях хаотична і несформована. Дається взнаки нестача вчителів, неспроможність налагодити освітній процес та небажання більшості населення віддавати дітей до російських шкіл.