Рівень води у водосховищі Каховської ГЕС, через відкриті військовими РФ шлюзи, зменшився на два метри (відео)

Рівень води в Каховському водосховищі зменшився на два метри та став найнижчим за останні 30 років супутникових спостережень. Навіщо російські військові, які тимчасово контролюють Каховську ГЕС, відкрили шлюзи та чим це загрожує Херсонщині і її жителям, дізнавалось Суспільне.

На супутникових знімках, які опублікувало Національне громадське радіо США, чітко видно, як вода виливається через шлюзи Каховської ГЕС. ЇЇ рівень у Каховському водосховищі впав приблизно на два метри. Не помітити це – неможливо, говорить Новокаховський міський голова Володимир Коваленко.

“Я буквально вчора розмовляв із конкретною людиною, яка має можливість вийти на берег, подивитись, по його замірах десь до двох метрів”, – говорить Володимир Коваленко.

Лівий берег у місці розташування Нової Каховки та прилеглих сіл, достатньо високий, тому там наслідків поки не відчули. На відміну від правобережжя, зокрема у громадах Бериславського району.

“І це відобразилось на рівні ґрунтових вод, відповідно у деяких населених пунктах уже позникала вода в колодязях або значно знизився її рівень, я не кажу про те що оті балки, які були заповнені водою. І чим вище туди під Запоріжжя, тим більше таких місць, де знаходилась і риба на нерест на ями ходила”, – розповів Новокаховський міський голова.

Те, що відбувається вже в найближчому майбутньому може призвести до катастрофічних наслідків для водної екосистеми пониззя Дніпра. Нині оголеними стоять значні площі замулених ґрунтів, які були під водою останні півстоліття.

“Всі водні об’єкти, які зараз знаходяться на поверхні ґрунтів в нинішній час починають перегнивати, розпадатись і незабаром, коли почнеться весняне водопілля, вся ця гниль піде до пониззя Дніпра. Це дуже шкідливий фактор для екологічного стану водного середовища”, – говорить старший науковий співробітник кафедри водних біоресурсів та аквакультури ХДАЕУ Коржов.

Якщо зневоднення як таке Херсонщині не загрожує, то на якість питної води, це вплине. Солона вода з Дніпро-Бузького лиману зайшла у пониззя Дніпра.

“В майбутньому в жителів Херсонщини у воді підвищиться вміст хвороботворних мікроорганізмів та солоність води перевищить позначки прийнятні для споживання її в їжу”, – розповів Євген Коржов.

Показник солоності вплине і на ґрунти. Проблема їх засоленості на Херсонщині була завжди, якщо ж у майбутньому зрошувати їх такою водою, це погіршить ситуацію. Якщо землю поливати такою солоною водою, з порушенням санітарних норм, то звісно катастрофи не уникнути. Єдине, що можна зробити зараз це якнайшвидше повернути контроль над Каховською ГЕС та відновити її нормальне функціонування.