У російському полоні перебуває херсонець Сергій Гейдт, його росіяни звинувачують в тероризмі (відео)

Сергія Гейдта російські військові викрали 19 липня і утримували в катівні в Херсоні. Згодом рідні дізнались, що його відправили до Криму, пізніше – до Москви. Зараз він перебуває у Лефортовському слідчому ізоляторі і йому інкримінують міжнародний тероризм.

Перебуваючи у катівні в Херсоні, Сергій почав вести щоденник. Саме там чоловік почав писати вірші. А в листах, які передавав додому, розповідав про полон.

“Коли Сергій нам передавав листи то писав що вони піддаються дуже жорстким тортурам. Це і катування струмом і втоплення водою і підвішення наручниками за руки в кайданках. А також про їх побут. Про те, що коли вони знаходилися в Херсоні на підвалі, їх годували кілька разів на тиждень”, – каже падчерка Марія.

Сергія викрали 19 липня і тримали в Херсоні до початку жовтня. За цей час кілька разів привозили додому. А потім перевезли до Криму.

“До Криму Сергія перевезли шостого жовтня. Наступного дня з нами зв’язався безплатний кримський адвокат, якого йому надали. Він сказав, якщо його будуть судити в Криму, то він буде підтримувати з нами зв’язок. Але можливо їх вивезуть в Москву. Через три-чотири дні адвокат передзвонив і сказав, що у нього забрали справу. Їх відправляють в Москву, це було приблизно в середині жовтня”, – розповіла дружина полоненого.

Як розповіла падчерка Сергія Гейдта Марія Щербина, Сергію інкримінують міжнародний тероризм.

“Таку ж статтю інкримінують ще дев’ятьом херсонським чоловікам, які займалися постачанням зброї на окуповану росіянами територію України та підриванням автівок колаборантів. Між собою вони до цього знайомі не були. Тобто це все тиск та вигадки спецслужб РФ”, – говорить Марія.

Зараз Сергій перебуває в Лефортово в Москві, там тривають суди. Єдине, що знають рідні, своєї вини він не визнає. Намагалися зв’язатися з російською стороною. Писали листа до уповноваженої з прав людини РФ Москалькової, але відповіді ми не отримали.

“Ми знайшли вихід на адвоката, яка призначена нашому Сергію в Москві. З її слів, вони також зверталися до Москалькової. Вона сказала, через те, що йому інкримінують статтю 361 карного кодексу РФ – міжнародний тероризм, а терористів вони не міняють”, – каже Марія.

Рідні Сергія зверталися і до українських структур і організацій.

“Ми писали заяву до національної поліції України, до координаційного штабу, було письмове звернення до національного інформаційного юридичного бюро, до СБУ, до Міжнародного Червоного Хреста, до нашого уповноваженого з прав людини. У відповідь отримували, що встановити його місцеперебування поки неможливо”, – розповіла падчерка полоненого.

Правозахисник Костянтин Капошилін вважає, що питання повернення полоненого Сергія Гейдта не юридичне, а політичне. І проводить паралель з кінорежисером Олегом Сенцовим, якого російська влада так само засудила за тероризм на 20 років, а через кілька років відпустила.

“Єдине, що із досвіду можу сказати, що таке повернення скоріше за все буде можливе, коли росіяни уже засудять йому дадуть реальний строк. Після того, як вони визнають його, так би мовити, провину вже ставити питання про обмін на аналогічного росіянина який був засуджений в Україні”, – говорить Капошилін.

Рідним Сергія юрист радить звертатися до головного управління розвідки України. Шлях повернення полоненого Сергія Гейдта довгий і складний, але реальний. Для цього, на його думку, потрібен широкий розголос в Україні та в міжнародних інституціях, які мають хоча б мінімальний тиск на російську владу.