Родина з Чорнобаївки, яка 11 місяців живе в підвалі

Родина Комарницьких з Чорнобаївки 11 місяців живе в підвалі. Спочатку російська окупація, тепер постійні обстріли російських військових. Навіть Новий рік святкували в підвалі. Про свої будні та свята, які родина проводить в підвалі Ірина Комарницька розповіла Суспільному.

Сходами в підвал Ірина Комарницька спускається щодня по кілька разів в день і так вже 11 місяців. Цей підвал став її прихистком та домівкою. Тут родина, почувається більш-менш безпечно. Сховище облаштовували за всіма правилами.

“В нас є другий вихід, драбина, люк. Якщо засипле, можемо з іншої сторони вибратись”, – розповіла Ірина.

У підвалі обладнали спальні місця, а головне подбали про опалення. Опалюють буржуйкою.

“До зими готувались, буржуйку зробили до сьогоднішнього дня опалюємо”, – говорить Ірина.

Окрім продуктів, води та інших необхідних для життя речей у підвалі є і аптечка. В ній є перев’язочні матеріали, антибіотики, бинти, жгут, все що треба і в уколах. Нині тут мешкає дев’ятеро людей. На початку повномасштабного вторгнення їх було 19. Ліза перераховує всю свою родину, яка живе тут. Дівчинка зараховує до неї і сусідів. Говорить за цей час вони стали однією родиною.

“Я, мій молодший брат, бабуся, дідусь, батьки, сусіди, тьотя Іра, всі разом, за цей період навіть з сусідами стали однією сім’єю”, – говорить Ліза.

Ліза та Єгор в російській окупації у Чорнобаївці прожили п’ять місяців, потім виїхали в Одесу, а після звільнення Херсона – повернулись. До життя у підвалі трохи призвичаїлись, щоправда, під час обстрілів страшно буває і тут. Всі разом у цьому підвалі вони зустрічали Новий рік. Готували і прикрашали тимчасове помешкання. На стелі і досі – новорічний декор.

“Навіть святкували Новий рік все робили, щоб відчувалось, що є свято”, – розповідає Ірина.

Ірина вважає, що за ці 11 місяців прожили ціле життя. Найстрашнішими були дев’ять місяців російської окупації.

“Це дуже страшно, люди, які не прожили в окупації, вони цього не розуміють. Саме страшніше, коли ти хочеш вийти на вулицю, поспілкуватись, а цього не можна робити. Можуть і розстріляти”, – говорить Ірина.

Всі місяці свого життя у підвалі жінка намагалась фільмувати.

“Це все зберігається, це вже наша історія, як пройшло наше тяжке життя за дев’ять місяців”, – говорить жінка.

Пропри все чорнобаївці, які змушені жити в підвалі, вірять, що скоро і вони, і решта українців зможуть повернутись до звичного, мирного життя.