Росіяни рік тримають у полоні херсонську волонтерку

Вже майже рік, як російські окупанти викрали активістку та волонтерку Ірину Горобцову. Відомо, що вона перебуває в одній із в’язниць окупованого росіянами Криму, вони тримають Ірину в полоні без пред’явлення звинувачення. З батьками Ірини в Херсоні поспілкувався журналіст видання hromadske. 

Тетяна Володимирівна та Володимир Андрійович Горобцови – батьки Ірини. Їхня старша донька Олена виїхала з окупованого росіянами Херсона торік. Ірину теж кликали до себе друзі за кордон, але вона залишилася – допомагати батькам та херсонцям, які опинилися в біді з початком великої війни. Майже рік тому з цієї квартири російські окупанти викрали їхню доньку Ірину Горобцову.

“Ірина закінчила два інститути, має дипломи фізика-інформатика та викладача англійської мови. Працювала у  великій IT-компанії. Паралельно займалася плаванням, грою на гітарі, ударних інструментах та туризмом”, – з гордістю говорить Тетяна Володимирівна.

Ірина почала працювати з 14 років. Продавала квитки в маршрутці, займалася продажем косметики, рекламою, танцями. На момент повномасштабного вторгнення Росії в Україну здобувала третю вищу освіту за фахом психолога.

“Бангладеш, Канада, США, Польща, Франція, Єгипет… Де вона тільки не була. Але свого життя ніде, крім Херсона, не уявляла”, – згадує Тетяна Горобцова.

З вікна квартири Горобцових відкривається панорама на Чорнобаївку, Музиківку, Миколаївське шосе, яким рухалися російські окупанти. В перші тижні російського вторгнення вони бачили та чули вибухи, спостерігали численні пожежі на околицях Херсона.

“Перше, що Ірина зробила, – це побігла по аптеках. Купила антисептики, перев’язувальний матеріал, вату. Завантажила багажник і повезла в лікарні. В палатах вже лежали наші військові. Ми пішли з нею до крамниць, купили військовим їжу, телефони та все необхідне”, – згадує не стримуючи сліз Тетяна Володимирівна.

Ірина активно вела сторінки в Instagram, Facebook, де висловлювалася проти російського вторгнення в Україну. Коли почалися перші проукраїнські мітинги в Херсоні, Горобцови пішли на площу Свободи.

“Ми кожної неділі всією родиною ходили на мітинги з величезним прапором України. Там зустрічали друзів та колег наших дітей. Це були патріоти, які виходили за Україну та проти російських окупантів”, – розказує Тетяна Горобцова.

Зранку 13 травня 2022 року сім’я Горобцових традиційно зібралася за столом. Пані Тетяна готувала сніданок і святковий торт з нагоди дня народження Іри.

“Заходжу до кімнати, а вона стоїть на балконі вся біла, в руках тримає телефон. Я питаю: “Ірино, щось сталося?” Вона каже: “Мамо, це по мене”. Я відчиняю двері, а там шестеро російських військових з автоматами, в камуфляжній формі, в масках”, – з важкою тугою пригадує той день Тетяна Володимирівна.

Після допиту група російських військових забрала з собою прапор України, два ноутбуки, флешки, телефони, бінокль і павербанк – так би мовити «на перевірку». Почали виводити Ірину.

“Я спитав, де шукати. Вони відповіли: “Звертайтеся в комендатуру”. І вивели. Один ще сказав: “Чекайте, ввечері повернеться”. Так вона досі й не повернулася”, – додає Володимир Андрійович.

Після незаконного утримання в Херсоні Іру вивезли до окупованого росіянами Сімферополя. Торік адвокату Ірини написали, що вона «чинила опір спецоперації», але на яких підставах громадянку України позбавили волі – не йдеться. В опублікованому звіті Human Rights Watch теж є згадка про Ірину Горобцову.

“Горобцова повідомила своїй колишній співкамерниці, що умови її тримання під вартою були жорстокими. Російські силовики привезли її з насунутою на очі шапкою. Під час допиту, через два тижні після затримання, перед нею поставили автомат і погрожували завдати їй опіків праскою, якщо вона “про все не розповість”, – йдеться в доповіді Human Rights Watch.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у листі до батьків Горобцової повідомив, що Росія неохоче йде на обмін або звільнення цивільних громадян України. Переговори тривають і механізми обміну опрацьовуються.

“Можливо, Ірині нададуть статус військовополоненої”, – каже Тетяна Володимирівна, посилаючись на відповідь українського омбудсмена.

У справі Горобцової є документи, які підтверджують відповідальність Росії за її викрадення з дому й подальше ув’язнення без рішення суду.

“ФСБ перешкоджає адвокату в зустрічі з Іриною. Засекречено всю інформацію щодо неї. Федеральна служба виконання покарань, у чиєму відомстві перебувають слідчі ізолятори, де, за наявною інформацією, утримують Ірину, заперечує, що вона в СІЗО. Я подав скаргу до суду на дії ФСБ Криму”, – зазначив адвокат Ірини Еміль Курбедінов.

За рік очікування батьки Ірини отримали хіба що крихітну записку від доньки – дівчина, яку утримували з Ірою, змогла її винести. Іра попросила пробачення, написала, що з нею все нормально і вона знає про звільнення рідного міста…