Що відбувалось у Херсонському планетарії під час російської окупації міста

Що відбувалось в Херсонському планетарії під час російської окупації міста. Про це Суспільному розповіла директорка Херсонського планетарію Ольга Храмцова.

Третього серпня 2022 року до планетарію зайшла група людей у супроводі озброєних російських військових. Один з цивільних назвався Міністром департаменту культури, ще один – куратором цього ж департаменту. Вони представили нового директора закладу.

“Все майно та архіви були заарештовані, а представники окупаційної адміністрації РФ заборонили забирати будь-які речі під загрозою покарання”, – розказала директорка закладу.

Незадовго до появи “нових” керівників, представники закладу забрали та вивезли найбільш важливі документи, які пов’язані з історією виникнення планетарію, а також інтелектуальну власність – повнокупольні відеопрограми.

“Про це дізналось “нове” керівництво. Під загрозою арешту вони наказали мені прийти для пояснень. В жорсткій формі із погрозами фізичної розправи над членами колективу, який відмовився співпрацювати з окупаційною владою РФ, вимагали повернути їм повнокупольні програми, а також техніку, через яку програми транслювались на сферичний екран”, – каже Храмцова.

Щоб помститись колективу планетарію на пропагандистському російському каналі вийшов сюжет про те, що колишня адміністрація Херсонського планетарію імені на чолі з директоркою Ольгою Храмцовою пограбували підприємство, яке націоналізувала “народна влада” Херсона і яке начебто стало російським надбанням. Після того, як колектив відмовився співпрацювати з представниками російської окупаційної влади й не виходили на роботу, “нове” керівництво почало шукати “нових працівників”.

“Згодом, російська окупаційна влада сформувала штат з різних людей та намагались запустити роботу закладу на старому обладнанні, яке було ще з часів його відкриття та провели декілька сеансів демонстрації проєкції зоряного неба”, – говорить Ольга Храмцова.

Колектив планетарію має надію відродити діяльність закладу та сподівається на те, що держава зверне увагу на українські планетарії і допоможе відкрити оновлені зоряні зали для відвідувачів.

“Зараз наше місто перебуває під постійними російськими обстрілами, і Херсонський планетарій не має змоги працювати”, – додала директорка Херсонського планетарію.