Учасники ТрО та родини загиблих у Бузковому сквері намагаються отримати довідки про участь в боях (відео)

Учасники територіальної оборони Херсона, які на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну захищали місто та родини загиблих у Бузковому сквері, намагаються отримати довідки про участь в боях. Своїми історіями вони поділились з Суспільним.

Костянтин Козак – майор у відставці. Разом із сином був у теробороні Херсона. У перші дні повномасштабного вторгнення чоловік брав участь в бою на Білозерській площі, його син – у Бузковому сквері.

“124 батальйон зібрався 24 лютого, а потім 25 – був розпущений і вже 26 лютого ми зібралися знов в Херсоні. Базувалися в спортивній школі, колишній школі-інтернаті. Зброї не вистачало, у нас було всього 120 автоматів, нас зібралося десь 300 чоловік і нас розпустили. Залишилося 120 – за кількістю автоматів. Це були бійці, які пройшли АТО/ООС та Афганістан”, – говорить чоловік.

Ніяких виплат і документів учасники тих подій не отримали.

“Там поховані три людини, так вони досі ще там лежать. Військова частина ні одного чоловіка з військовими почестями не поховала. Не провезли жодного солдата, як героя, вдома не поховали. Ховають самі батьки. Вивозять і тихенько ховають”, – каже чоловік.

Син Оксани Олексій був бійцем територіальної оборони і загинув першого березня у Бузковому сквері. До повномасштабного вторгнення її син понад три роки служив на контракті у Збройних силах України, був учасником АТО. Документи загиблого загубили.

“Йому автобусом оптику і бронежилет передавала. У нього все це було. Він же учасник АТО. Син казав, щоб я не переживала, що він залишиться в Херсоні. Казав, що він, командир БМП. Казав, щоб я не дзвонила. Він сам дзвонив. А потім мені подзвонили, вранці, і я бачила відео, як через Комишани йшли російські війська, заходили на Шуменський”, – розказує жінка.

Жителя села Благовіщенське Миколу мобілізували 26 лютого від Білозерського військкомату. За словами учасника Херсонської оборони Миколи Цілько, 28 лютого, коли місто було в оточені зібрали першу і другу роти.

“Командир Кузьменко сказав, що місто в оточені і хто бажає, може скласти зброю і йти додому. З наших людей ніхто зброю не склав і додому не пішов. Першого березня вже була команда до бою”, – розповів Микола Цілько.

Учасники подій оборони Херсона в перші дні повномасштабного вторгнення не отримали довідки про участь у бою, родини загиблих – компенсацію від держави. Тому звернулися до Президента України та до військової прокуратури. За словами юриста Костянтина Капошиліна, в разі призову на військову службу під час загальної мобілізації, військовозобов’язаному мають видати документ, який доводить належність до служби і дає право на отримання виплат.

“Проблему, коли особи мобілізувалися після 24 лютого 2022 року і у військкоматі не було об’єктивної можливості виносити всі накази і належним чином формувати документацію, зараз потрібно вирішувати у судовому порядку в адміністративному суді, подавати позови”, – каже юрист.

Херсонська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері направила матеріали звернення з листом до управління територіальної оборони.

“Можливо є документи, що можуть безпосередньо підтвердити участь у бойових діях, проходження військової служби. Після цього, якщо відповідне управління не зможе надати оригінали наказів про призначення та надасть можливість цим людям надати відповідного статусу військовослужбовців та учасників бойових дій”, – сказав керівник Циганков.

Якщо документи були знищені, то робили це для того, щоб списки та особові справи не потрапили до російських військових. Порядок відновлення особових справ та інших документів існує.