Викинутій росіянами книжці про Бандеру херсонські бібліотекарі знайшли почесне місце

Справжня естафета з відновлення роботи бібліотек у звичайному форматі розпочалася в Херсоні. Дорослі, дитячі книгозбірні відкриваються після призупинення роботи на період тимчасової російської окупації. Попри обстріли російської армії та незважаючи на виїзд значної кількості читачів і працівників. Про бібліотеки Херсона, які попри все відкриваються пише видання Гривна.

До складу центральної бібліотечної системи Херсона входять 32 бібліотеки, які з січня 2023 року поступово починають відновлювати свою роботу. Першою відчинила двері центральна бібліотека імені Лесі Українки, за нею – ще три в різних районах міста.

“У філії на Таврійському, яка вже теж відчинила свої двері для херсонців, жили російські окупанти. Стелажі вони посунули до вікон, зробили з книг таку собі захисну споруду, спали прямо на підлозі витиралися вишитими рушниками, які були гордістю книгозбірні. Тікаючи, росіяни залишили після себе бруд та безлад. Бібліотекарі випадково знайшли книгу про життя Степана Бандери – російські окупанти її не знищили, а чомусь кинули поруч із туалетом. Примірник відновили, і зараз він знаходиться на почесному місці”, – розповідає начальниця Херсонського міського управління культури Світлана Думінська.

Поки що не до всіх бібліотек є доступ, не всі обстежені щодо вибухонебезпечних предметів, які могли залишити після себе росіяни. Та й не всі плануємо відкривати: бракує працівників, деякі книгозбірні не можна запустити, бо знаходяться в небезпечних місцях.

Тож сьогодні основне завдання – провести інвентаризацію. Позбутися літератури, яка морально застаріла або не користується попитом, оформити її списання, здати на макулатуру. На виручені кошти закупити нові сучасні книжки.

Завдяки енергії начальниці управління культури Світлани Думінської, в рамках акції «Українська книга – українському Херсону» до бібліотек міста передано майже 4000 книжок, їх надали видавництва, РЕН-клуб та колеги з інших регіонів.

Український інститут національної пам’яті передав Херсону книги, присвячені історії України.

Ще до війни Росії проти України херсонські бібліотеки намагалися вийти за рамки роботи виключно в форматі книгосховищ, а шукали шляхи залучення відвідувачів завдяки заходам, квестам, майстер-класам, курсам. Сьогодні ця філософія набуває нового змісту. Херсон – під російськими обстрілами, на вулицях небезпечно проводити час. Але ж люди не можуть обмежувати своє життя лише перебуванням у квартирі чи будинку та походом до магазину. Треба десь зустрічатися, спілкуватися.

“Вже працює мовний клуб з української мови. В планах – організація курсів для людей похилого віку на тему користування інтернетом. Бо зараз саме в соцмережах вся інформація про гуманітарну допомогу, оголошення, при цьому не всі літні люди вміють безпечно поводитися в цифровому просторі. Також тривають перемовини з представниками Міністерства в справах ветеранів, щоб залучити фахівців з безпеки, першої домедичної допомоги – розповідати херсонцям про те, що для них сьогодні є справді актуальним”, – каже Світлана Думінська.