“Не було як передати ліки з Кривого Рогу. Вони ж не давали нікому ні вийти, ні зайти. А нашу хату повністю розвалили, танком заїхали. Чоловік якраз вийшов з хати в сарай, і так залишився живим. Чоловік на чотирьох заповз до сусідської прибудови і там пробув дві доби. А вони свої танки в нас за хлівом ховали”, – говоить жінка.
Зараз у Високопілля повертаються медики. Роботу лікарів налагоджують в приміщенні, де колись була санстанція. Це двоповерхова будівля, в ній вставили двері й замінили частину вікон. Медикам відвели три кімнати, є два ліжка денного стаціонару. Опалюють буржуйкою.
Жанна – медсестра, жила в селищі до кінця травня, поки осколками під час обстрілу не поранило її чоловіка й подругу. Потім родина виїхала, повернулися додому лише кілька днів тому.
“Обслуговуємо людей тут, у пристосованому приміщенні. Роблю уколи, ставлю крапельниці. До війни я й кардіограми робила, і забір крові на аналізи. Зараз лабораторії немає”, – говорить вона.
Прямо в передпокої приймає терапевт Олександр Прокопенко. За останній рік він пережив чимало. Початок війни, обстріли, виїзд до Словаччини, повернення й поневіряння в Україні. Нарешті – вдома, але його хата й звичне місце роботи – розбомблені.
“Наша хата, точніше те, що від неї залишилось – це був просто жах. Вікна всі розбиті, двері розбиті, пограбовано, дах розбитий. Дощ падав – стеля завалилася. В лікарню прийшов – вікон немає, все перевернуте, все побите, мокре. Тепер, почали працювати в пристосованому приміщенні”, – каже він.
Зараз, говорить лікар, чимало звернень від літніх людей. У багатьох – підвищений тиск і рівень цукру в крові на тлі пережитих стресів.
“Люди приходять пригнічені, депресії в багатьох. Кому – антидепресанти призначаємо, кому – заспокійливе. Але гріє надія на те, що нас відбудують. Надія на те, що цей жах закінчиться,”, – каже лікар.
З буржуйками, дровами, ліками Високопіллю допомагає Червоний Хрест та інші міжнародні організації, а також українські благодійники.
Начальник Криворізької районної військової адміністрації Євген Ситниченко розказує, що коштом меценатів наразі облаштували приміщення для роботи лікарів у трьох деокупованих селах Херсонщини, зокрема у Високопіллі. На це пішло понад півтора мільйона гривень. Головне – є тепло, світло й найнеобхідніше медичне обладнання. Належить закупити ще чимало устаткування. Але це вже весною. Весною і вирішуватимемо питання з відновленням шкіл та дитсадків.
“Школи та дитсадки також пріоритетні. Але коли йдуть ракетні та інші обстріли, коли близько до лінії розмежування – це не є так актуально. Але діти повертаються, люди повертаються. Після звільнення було 175 людей. Місяць назад на території громади було вже півтори тисячі людей, а зараз – вже чотири тисячі людей”, – каже чоловік.
Звільнене від російської окупації Високопілля має давню історію. Його заснували німецькі колоністи півтора століття тому, колишня назва – Кронау. Отож місцеві сподіваються, що з відбудовою допомагатиме Німеччина, а також інші західні партнери.