Які боєприпаси залишили російські окупанти на Херсонщині (відео)

Південь України і Харківщина найбільш забруднені вибухонебезпечними предметами регіони України. На Миколаївщині і Херсонщині небезпечні будь-які лісосмуги, сільгосп поля, береги озер і річок. Потенційно небезпечними є 30% території України. За площею це, як дві Австрії. Про це пише Радіо Свобода.

Їдемо на розмінування із підрозділом ДСНС в Миколаївській області в село Новогригорівка. Воно розташоване за 40 кілометрів від Миколаєва. вісім місяців цей населений пункт був на лінії вогню, під обстрілом російської армії.

“Тут і влучало з трьох напрямків. Безперервно це все відбувалося. У нас на рахунок будівель, щоб знайти непошкоджену. Це, так би мовити, фронтове село було. ЗСУ стояло в посадці, а ворог за селом”, – зазначає житель Новогригорівки Микола.

Новогригорівка, як і більшість сіл півдня України після 24 лютого, 2022 року замінована та повністю зруйнована масовими обстрілами. Микола покликав піротехніків до Новогригорівки, коли натрапив на снаряд, який не розірвався на території школи.

“Було виявлено, за заявкою, уламково-бойовий елемент від касетного боєприпасу 9Н210, який перебуває у зведеному стані і не розірвався. Я навіть не можу сказати чому він не розірвався. Тобто, такі боєприпаси належать до другої категорії і їх потрібно знищувати на місці”, – пояснює начальник піротехнічного розраунку Сергій Іскра.

Теоретично, пояснює Сергій, якби людина наступила або зачепила цей касетний боєприпас, він зміг би здетонувати. Таких смертоносних подарунків від російських військових у Новогригорівці дуже багато, – підтверджують місцеві.

“Мабуть тут можна назвати швидше, те, чого немає, аніж те, що є. Все є: з танків є, з вертольотів є, зі «Смерчів» є, з «Градів» є, артилерійські міни є”, – каже Микола з Новогригорівки.

Касетний 9Н235 один із найпоширеніших боєприпасів на півдні України. Від того, який сапери підірвали в Новогригорівці, він зовні відрізняється лише маркуванням.

“В «Урагані» таких касет 30 штук, в «Смерчі» 72. Тобто, можете уявити на що вони здатні”, – каже Олександр Зайцев.

У кожній касеті 92 уламки. Майже все на півдні України обстрілювали такими снарядами. Достатньо зусиль у півтора кілограма, щоб «лимонка» здетонувала. Розліт уламків 180-200 метрів.

“На Ф-1 можна натрапити всюди, де були позиції російськихокупантів. Ці протипіхотні гранати у російській армії ще називають «лимонками» чи «фенюшами». Під час відступу на півдні України російські військові масово ставили Ф-1 на розтяжки”, – каже Олександр.

Радянську загороджувальну міну ОЗМ-72 ще називають «жабою». Перед вибухом вона підлітає догори. Російські військові теж часто ставлять її на розтяжки, пояснюють піротехніки. В одній міні-жабі 1400 вбивчих елементів.

“Тобто, ви ідете, ногою зачіпляєте або провід або жилку, вона піднімається на висоту 60-90 сантиметрів і вибухає”, – пояснює Олександр Зайцев.

Радянські МОН-50 теж часто використовувалися російськими окупантами. Найбільше на Миколаївщині їх знаходять в районі Снігурівки.

“Це міна осколкова направленої дії. Вага вибухової речовини 700 грам”, – каже Олександр Зайцев.

ПОМ-3 – це новинка російського воєнпрому. Вперше була представлена 2019 року. У ПОМ-3 встановлено сейсмічний датчик, який реагує на коливання ґрунту. Міна знищує все в діаметрі 25 метрів. Знешкодити її досить складно. Чи не єдиний дієвий спосіб, дистанційно, пострілом у бойову частину.

“Від неї не відходить жодна розтяжка. Її побачити у траві дуже складно. Спрацьовує, якщо ви підходите на відстань десь 10-15 метрів”, – зазначає Олександр.

Ще одна російська новинка – касетний боєприпас КОБЕ 3Б30. На ньому часто підриваються військові та цивільні. Такими снарядами з білими стрічками обстрілювали Миколаївщину. Вони запрограмовані на самоліквідацію і коли спрацюють точно не відомо.

“Ми підходимо до даного боєприпасу і на відстані десь метрів за десять він спрацьовує сам. На велику радість ніхто не постраждав, але після цього ми стали більш уважними”, – ділиться досвідом Олександра Зайцев.

А ще південь України всіяний протипіхотними і протитанковими мінами. ТМ-62М, які спрацьовують за зусилля 120 кілограмів і більше.

“Вони майже все мінують. Це були і колодязі, і газові труби, і трупи, пакет з сухпайком. Тобто все, що, до чого людина може підійти і це взяти в руку, вони все мінують. Будь-який предмет можна замінувати. Чи то зброя, чи то бронежилет, каска. Ну, все, що завгодно”, – каже Олександр Зайцев.

Після 28-го лютого сапери знешкодили понад 300 тисяч вибухонебезпечних пристроїв по всій Україні. За підрахунками економістів, розмінування одного квадратного метра коштує Україні три- чотири долари.

“Це все одно ми говоримо про мільярди. З таким масштабом, як наша країна забруднена вибухонебезпечними предметами, це мільярди доларів”, – пояснює голова ГО «Асоціація саперів України» Тимур Пістряга.

На розмінування півдня України, на думку сапера Олександра Зайцева, піде щонайменше сім років. За підрахунками фахівців, на розмінування всієї країни, щонайменше, десять років.