Медіарух заявив про неприпустимість надмірних обмежень для ЗМІ під час воєнного стану

Військові заборонили працювати журналістам на більшій частині звільненої Херсонської області. Про це виданню МОСТ повідомило джерело в Херсонській ОВА.

“З 20 березня 2023 року для перебування представників ЗМІ встановлені дві зони, які перебувають в районах відповідальності оперативно-стратегічного угруповання «Одеса»: червона та жовта”, – йдеться у повідомленні.

У «червоній» зоні робота акредитованих представників ЗМІ заборонена. У Херсонській області сюди відносять:

  • смуга правобережжя між урізом води і обмежена населеними пунктами: Нововоронцовка, Осокорівка, Золота Балка, Михайлівка, Гаврилівка, Дудчани, Саблуківка, Качкарівка, Милове, Республіканець, Червоний Маяк, Монастирське, Зміївка, Старошведське, Берислав, Новоберислав, Шляхове, Козацьке, Миколаївка, Ольгівка, Львове, Бургунка, Тягинка, Токорівка, Микільське, Садове, Придніпровське, Антонівка, південна частина міста Херсон, Зимівник, Білозерка, Ромашкове, Первомайське, Гончарне, Софіївка, Станіслав;
  • окремими зонами в межах територіальних громад населених пунктів: Посад-Покровське, Правдине, Давидів Брід, Мала Олександрівка, Високопілля, а також смуга населених пунктів по обидві боки вздовж річки Інгулець.

У «жовтій» зоні робота акредитованих представників ЗМІ дозволяється лише у супроводі офіцера зі зв’язків з громадськістю або іншої, визначеної командиром посадової особи:

  • до »жовтої» зони відноситься м. Херсон (крім південної частини).

Учасники Медіаруху, українські та іноземні журналісти заявляють про неприпустимість нових надмірних обмежень роботи медіа під час дії воєнного стану. Відповідна заява розміщена на сайті громадської організації «Інститут масової інформації».

“Поділ області на зони у тому вигляді, як його запроваджено оперативно-стратегічними угрупованнями військ, фактично унеможливлює роботу журналістів не тільки вздовж всієї лінії фронту, а і в мирних населених пунктах. До «червоної» зони потрапила вся лінія фронту, а також деокуповані населені пункти. Нагадаємо, що навіть під час контрнаступів влітку та восени від медіа було закрито лише окремі ділянки, де тривали активні операції, а не весь фронт взагалі. До так званої «жовтої» зони вже потрапили численні мирні населені пункти, де працюють місцеві медіа та регіональні журналісти, а також обласні центри Херсон і Миколаїв. У ЗСУ немає достатньої кількості пресофіцерів, щоб супроводжувати у «жовтих» зонах взагалі всіх журналістів і всі знімальні групи, включно з регіональними, які часто не мають на меті висвітлення діяльності Сил оборони України або не потребують доступу на військові обʼєкти. Попереджаємо про неприпустимість занадто жорстких обмежень роботи журналістів і закликаємо негайно нормалізувати ситуацію з доступом до висвітлення бойових дій і їхніх наслідків. Робота медіа та журналістів є особливо важливою зараз, коли увага світової спільноти до України поступово згасає. Необачні кроки з впровадження «зонування» чи інших обмежень і нехтування принципами демократії та свободи слова справлять негативний вплив на імідж і підтримку України у світі, адже ці зміни вдарять і по українських, і по іноземних журналістах, які ризикують своїм життям, щоб розповідати українцям і світу про російську агресію та її жахливі наслідки”, – йдеться в заяві.

Представники медійної спільноти виступили з ініціативою створити робочу групу при Офісі Президента для вдосконалення того, як регулюється їхня взаємодія з військовими, та надали свої пропозиції до Генштабу ЗСУ щодо покращення комунікації між журналістами й військовими.