Пошкоджені Росією історичні пам’ятки Херсона (відео)

Будинок перуанських купців, будівля італійського віцеконсула Анатра та будинок Сербінова – ці будівлі далеко не повний перелік пошкоджених історичних пам’яток Херсона, адже російські обстріли не припиняються. Про пошкоджені Росією пам’ятки архітектури Херсона розказало Суспільне.

Будівлю на Соборній у середмісті Херсона російські снаряди пошкодили взимку. До повномасштабного вторгнення тут розміщувався шахово-шашковий клуб. А на початку ХХ століття цей особняк належав Анжелу Анатра, в нашому місті його діяльність була пов’язана зокрема з яхт-клубами. Краєзнавець та архітектор Сергій Дяченко розповів, що в Херсоні, крім того, він став італійським віцеконсулом, а пізніше перуанським консулом, для цих цілей, для офіційних прийомів збудували цю будівлю у 1905 році.

“Архітектора ми не знаємо напевно, але мені здається що це міський архітектор, італієць за походженням Антоніо Сварік”, – каже краєзнавець.

Авторству Антоніо Сваріка, ймовірно належить і будівля, де за наших часів розміщувався державний архів. Нині вона теж пошкоджена обстрілами. Збудували її у 1900 році. Під час революції її, як і будинок Анатра, націоналізували.

“Ця будівля архіву, будівля Анатра і ще кілька архієрейських будинків були віддані під дитячі притулки, а згодом дитячі санаторії”, – говорить Сергій Дяченко.

У переліку пошкоджених історичних пам’яток Херсона і будівля, будинок Сербінова. Це був родовий маєток, перший поверх якого здавали під брокерську контору та страхову компанію. Після революції будинок націоналізували, а родина Сербінових з Херсона виїхала. Щоправда, у 1997 році приїздила онука власників.

“Приїздила його онука, дивилась будівлю. У них тут лишились далекі родичі, десь на Забалці жили. І вона хотіла подивитись будинок дідуся. Вони були тут, ми спілкувались”, – розказав директор Херсонського обласного кардіологічного центру Олег Мазуряк.

Останні 33 роки у цій будівлі розміщується обласний кардіологічний диспансер. Під обстріл історична будівля потрапляла двічі. Нині тут вибиті усі 76 вікон, пошкоджена покрівля. Руйнувань зазнав фасад і архітектурно-художнє оздоблення. Під вензелями збереглась лише дата заснування будівлі 1909 рік. В історичному центрі Херсона російські снаряди зруйнували і відомий будинок перуанських купців. Ця висока, як для свого часу, будівля, належала домовласнику Кулику. В оздобленні її фасаду чітко простежуються перуанські мотиви.

“Аби винаймали квартири, приваблювали гарною архітектурою. А також такими обладнаннями, як ліфта. Там, до речі, були перші котли, як підігрівали воду для ванн, в цьому будинку саме, встановлювали телефони”, – каже краєзнавець.

Ці будівлі далеко не повний перелік пошкоджених історичних пам’яток Херсона, адже російські обстріли не припиняються. Аби після війни відновити втрачені цінності, реставраційні технології доведеться запозичувати за кордоном.

“Нам потрібні будуть навчальні установи для реставраторів або потрібно проходити практику за кордоном за державні кошти, бо не одне місто України не витягне цю проблему на собі. Треба створити такі умови, щоб власникам будівель було вигідно їх реставрувати”, – розповів архітектор.