Посівна кампанія на Херсонщині під загрозою

Якою буде посівна 2023 року на Херсонщині та чи працюватимуть аграрні підприємства на звільненій від російських окупантів території? дізнавалась Радіо Свобода.

У Нововоронцовській громаді російськими обстрілами зруйновано більшість сільськогосподарських підприємств. Також є кадрова проблема через мобілізацію.

“Війна в державі та втрати на фронті потребують поновлення особового складу. Тому, звісно, чоловіки йдуть на фронт, працювати на полі нікому”, – каже начальник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Андрій Селецький.

Усі підприємства в громаді зараз повністю законсервовані, там проводять облік втрат та пишуть заяви на відшкодування. Оскільки техніка або понівечена, або вкрадена росіянами. Ще велика проблема – заміновані поля. У Великоолександрівській громаді небезпечними предметами забруднено 95% території.

“На сьогодні йде розмінування по лінії там, де є ремонт критичної інфраструктури. Поки немає мови про розмінування лісонасаджень, полів. І на сьогодні, бо ми сільськогосподарський регіон, лише в нашій громаді 78 тис. га потребують обстеження. Є багато полів, де стирчать хвости ракет та мін”, – зазначила начальниця Великоолександрівської селищної військової адміністрації Наталія Корнієнко.

Схожа ситуація й у Високопільській громаді, але там намагаються якнайшвидше перейти до розмінування земель.

“Наша економіка в громаді була поставлена на землі. Всі податки надходили від землі. Зараз неможливо обробляти ці гектари, бо вони нафаршировані вибухонебезпечними речовинами. Тому працюємо над тим, щоб найшвидше розмінувати землю, щоб аграрії вийшли в поле”, – наголосила очільниця Високопільської громади Ганна Шостак-Кучмяк.

Керівники громад сподіваються, що найближчим часом отримають від посольства Швейцарії обіцяну спеціальну машину для розмінування полів. Тоді, кажуть, процес піде швидше.