Ви там теж чергували?

– Я втекла. Вони заявили, що кожен лікар має чергувати. Охочих взагалі не було. Коли з нашої лікарні поїхала перша лікарка й це розповіла, то я вже вирішила тікати.

А коли ви виїхали?

– Всередині червня. У мене ж донька, росіяни не раз чіплялись до дівчат, викрадали. Не тільки молодь, а й інше населення, поводилися агресивно. Потім ще й почали вимагати, щоб ми укладали угоди й працювали на них. Тоді ми зібралися й поїхали. Я бачила, як дівчину викрали з вулиці. Тоді було не дуже людно. Приблизно до 15 години на вулицях є люди. Після цього магазини й все закривалося. Я йшла додому з роботи й у мене на очах зупинилася машина. Кілька росіян вискочили з авто й швидко затягнули туди дівчину. Вони зі зброєю, і зробити їм нічого не можна.

Чи знаєте ви й про інші випадки викрадення?

– Мій район доволі старий і у нас більшість населення – це пенсіонери. Тому вони нас якось не так чіпали. Проте там, де більше живе молодь, вони полювали за людьми. Шукали учасників АТО, поліцейських і забирали, кого знаходили. Навпроти мого будинку був хлопець, він на добу раніше виїхав, а російські війська вдерлися до його квартири. Сусіди розповіли, що поламали двері, комп’ютер побили.

А щодо мародерства?

– Я цього не застала. У магазини хто приходив і платив гроші, а хто просто брав і йшов. Були такі, що вночі вдирались до магазинів. З самого початку були випадки, що розстрілювали двері перед тим, як зайти.

Як ви готувалися до евакуації?

– В червні були автобуси, які вивозили людей організовано. У нас машини не було, тому ми з донькою шукали собі такий транспорт. Знали, що колони розстрілюють, або ж люди стоять по декілька діб. Знайшли шлях, як виїхати через Крим, а потім через Росію. У Криму потрібно було перейти кордон, а далі російський автобус віз до Латвії, де ми й зупинилися, бо у нас кішка і собака.

Ви забрали їх з собою?

– Аякже! Це ж сім’я. Тому ми й шукали перевізника, який згоден вести нас з тваринами. Отак зібралися й поїхали. Можна було взяти одну валізу. Ще були в нас рюкзаки.

А як тваринки перенесли цю дорогу?

– Було важко. З собакою легше, а кішка не розуміла, що відбувається. Ми з донькою намучились біля них. У Латвії, в першому місті, де зупинилися, винайняли квартиру на місяць і відпочивали. Ми й наші тваринки приходили до тями. Потім вже з Латвії через Литву і Польщу їхали до Києва. З самого початку планували до Києва. Тільки з такими перервами вийшло.

Чи вас перевіряли на російських блокпостах?

– Вони просто заходили в автобус, виводили чоловіків до 60 років. Їх оглядали й у кого знаходили тату, то роздягали до трусів. Якщо все їх влаштовувало, то садили чоловіків назад в автобус. На кордоні одного хлопця зупинили й не пустили з нами далі їхати в Росію. Окупантів, які перевіряли, було багато. Десь до 20 людей. Жінок вони не чіпали. Коли ми минули Крим і Краснодарський край, то бачили багато військової техніки й купу людей у футболках Z. Це моторошно.

А скільки часу у вас зайняла дорога через Росію?

– Три доби, але з них добу переходили в Чонгарі й цілий день – другий кордон в Росію. Окупанти дуже довго все робили: перераховували гроші, дивилися ліки. Запускали по 15 людей. Вже у Латвії нас гарно зустріли. Спочатку оселились в готелі. Пожили там тиждень. Потім поїхали на квартиру.

Чому ви вирішили повернутися в Україну?

– Це ж наш дім. Та й що ж я робитиму у Латвії? Тут наша Батьківщина, я маю тут жити й працювати.

Ви плануєте наразі бути в Києві?

– Як тільки можна буде безпечно поїхати у Херсон, то я це зроблю.

Чи ви відчуваєте себе вдома у Києві?

– Так. Навіть наші тварини звикли. Ми вже спокійніші стали, але додому все одно дуже хочеться.

Ви спілкуєтесь з кимось з Херсона?

– Найбільше з сусідами. Рідних у мене немає. Вони дивляться за квартирою, ми залишили їм ключі. У нашій з донькою квартирі багато квітів. Хоча квіти сумують і починають пропадати. Сусідам було дуже важко під час окупації. Зв’язок був дуже поганий. Кількома словами перекидалися й все. Ми просто писали одне одному в месенджерах.

Що ви порадите людям, які бояться залишати домівку і їхати з окупованих територій чи таких, де небезпечно?

– Треба їхати якомога раніше. У Херсоні перед звільненням потопили навіть всі кораблі, щоб люди не могли потрапити з одного берега на інший. Частину вкрали, а те, чого не змогли – втопили. Якщо є хоч маленька можливість, то треба їхати. Фізично домівку не врятуєш, не втримаєш руками стін і вікон.

Які у вас плани після перемоги?

– Це так важко сказати. Раніше намагалася думати. Зараз боюся щось загадувати. Страшно, що надумаю гарне, а станеться погане. Та й зле думати не хочеться. Я точно плакатиму. Точно працюватиму в Херсоні й продовжуватиму свою справу. А зараз треба жити сьогодні.