Росіяни вже більше п’яти місяців утримують жителя Херсонщини Миколу Доніка

Мешканця села Новоросійське Херсонської області Миколу Доніка російські окупанти затримали разом із братом Сергієм 17 жовтня 2022 року. Брата протримали добу і наступного дня відпустили. Миколу ж росіяни звинуватили у створенні тероборони та приховуванні зброї. Про це виданню ZMINA розповів молодший брат Миколи Сергій Донік.

Брати живуть неподалік один від одного, в той день, Микола був в Сергія. Вийшовши на вулицю, вони побачили біля будинку Миколи три машини та групу озброєних чоловіків.

“Росіяни оточили вулицю з обох боків і заблокували рух. Перед приїздом військові запустили над будинком Миколи дрон, щоб він не втік через городи”, – згадує Сергій.

Один з російських окупантів рацією повідомив старшого, і той наказав привести братів до них. Братам скотчем зв’язали руки, а на голову натягли ганчірку та шапку. Вони виламали в будинку двері й провели там обшук. Після цього в брата зникли паспорти, а також документи на автомобіль та будинок.

“Вони забрали телефони й попросили їх розблокувати. Крім нас вони ще затримали 17-річного хлопця”, – каже Сергій.

Братів Доніків допитували першого ж дня. Спочатку Сергія, а потім Миколу. У кімнаті, куди полонених приводили для допитів, було двоє людей. Один з них був старший і спокійніший, а інший молодий і запальний. Братам закидали організацію загону тероборони.

“Під час допиту мені пред’являли створення тероборони, яку очолював мій брат. Що нібито ми роздавали людям зброю. Мене запитували, хто туди входив та де ми заховали зброю. Я сказав, що не розумію, звідки в них така інформація, і не можу нічого відповісти. За це я отримав по потилиці. Один з них стояв збоку і гумовим кийком гладив мене по руці”, – говорить Сергій.

Під час допиту Сергія питали, як вони охороняли село від мародерів, чим він займається і кому сплачує податки. Щоразу, коли він вживав слово “війна” або “Україна”, його били по потилиці й казали, що треба говорити “спецоперація” та “Росія”. Наступного дня на допит повели лише Миколу. Коли він повернувся, йому в присутності всіх один з наглядачів сказав:

“Не хочеш говорити, довше сидітимеш. Я тобі якось увімкну аудіозапис, де людина каже, що ти там-то закопував зброю. Якщо ти до цього часу не зізнаєшся, я тебе вб’ю“.

Пізніше прийшли двоє росіян відстібнули від ґрат 17-річного хлопця і Сергія. Їх двох вивели з приміщення, посадили до машини й відвезли на околицю села. Там їх і залишили.

“Я тоді подумав, що мене везуть вбивати. Мене тримали приблизно 30 годин. Увесь цей час я був із зав’язаними очима“, – згадує Сергій.

Вийшовши на свободу, Сергій почав шукати брата. Спочатку він звернувся до гауляйтерки села Белік, але та відмовилася допомагати. Потім Сергій разом з батьком поїхав до Лазурного в “комендатуру”. Там сказали, що в них такого немає. В Скадовську рідні намагалися зустрітися з російськими військовими, але ті постійно їх уникали.

“Якось “начальник військової адміністрації” Скадовська сказав батькові, що його син у них, цілий та неушкоджений. Але після ротації російських військ Микола зник. Тоді батько знову поїхав до того “начальника” і почав питати, де син. Той йому сказав, що вони виїхали й забрали його із собою”, – розказує брат Миколи.